Shëndetësi

tet192020

OBSH: Deksametazoni, bari i vetëm efikas kundër COVID-19

Aktualisht, deksametazoni është ende i vetmi trajtim efikas kundër COVID-19 për pacientët në gjendje të rëndë, ka deklaruar kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Tani për tani, kortikosteroidi deksametazon është ende i vetmi trajtim terapeutik që shfaqet efektiv kundër COVID-19, te pacientët në gjendje të rëndë", tha ai.

Deksametazoni përdoret në trajtimin e shumë gjendjeve, duke përfshirë ato reumatizmale, alergjitë e rënda, astmën, sëmundjet obstruktive kronike të mushkërive, etj.

Të martën, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, agjencia kryesore amerikane përgjegjëse për kërkimet biomjekësore dhe shëndetësore, njoftoi se kishte nisur një studim për të përcaktuar nëse disa barna të aprovuara japin rezultate kundër COVID-19, duke përmendur se Remdesiviri eksperimental kishte treguar përfitim klinik te pacientët.

 

Burimi: ATSH


Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC