deksametazon

qer162020

Coronavirusi. Deksametazoni, medikamenti i parë për shpëtimin e jetës

Një medikament i lirë dhe gjerësisht i disponueshëm, mund të ndihmojë në shpëtimin e jetës së pacientëve të sëmurë rëndë nga coronavirusi. Deksametazoni, një trajtim steroid me dozë të ulët është një përparim i madh...
transparent

qer172020

Deklaratë për shtyp e Universitetit të Oksfordit: Deksametazoni me kosto të ulët redukton vdekjen deri në një të tretën te pacientët Covid-19

Në mars të vitit 2020, nisi studimi RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY) si një...
transparent

kor232020

Japonia aprovon deksametazonin për trajtimin e pacientëve Covid-19

Ministria Japoneze e Shëndetësisë ka aprovuar një medikament steroid me kosto të ulët dhe gjerësisht të disponueshëm, deksametazon, për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga Covid-19. Kjo shënon miratimin e dytë të...
transparent

sht72020

Deksametazoni te pacientët e shtruar në spital, me Covid-19. Raporti paraprak

Covid-19 shoqërohet me dëmtime të shpërndara të mushkërive. Glukokortikoidet mund të modifikojnë dëmtimin e mushkërive të ndërmjetësuar nga inflamacioni dhe në këtë mënyrë, të reduktojnë përparimin e...
transparent

tet52020

Trampi po trajtohet me deksametazon. Ja, çfarë dimë për barin

“Gjendja e presidentit Donald Tramp vazhdon të përmirësohet qëkur u dërgua në spital të premten për shkak të simptomave nga infeksioni COVID-19”, u tha gazetarëve mjeku i Shtëpisë së Bardhë Sean Conley...
transparent

tet92020

Covid-19. Mjekët e familjes, pa një protokoll zyrtar trajtimi. Prof. Harxhi: Të trajnohen, pasi po përdorin antibiotikë me tepricë

Mjekët e familjes po trajtojnë një numër të lartë pacientësh me Covid-19, por ata nuk kanë asnjë protokoll zyrtar ku të bazohen. Janë trajnuar që në fillim të pandemisë dhe...
transparent

tet192020

OBSH: Deksametazoni, bari i vetëm efikas kundër COVID-19

Aktualisht, deksametazoni është ende i vetmi trajtim efikas kundër COVID-19 për pacientët në gjendje të rëndë, ka deklaruar kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Tani për tani, kortikosteroidi deksametazon është...
transparent

tet202020

Coronavirusi. OBSH: remdesiviri nuk është shumë efektiv

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë të ditur zbehjen e shpresave që bari kundër ebolës, remdesiviri dhe tre barna të tjera ekzistuese mund të jenë të dobishme kundër Covid-19. Studimi i katër barnave, i kryer me...
transparent

nën102020

Ndryshon udhëzuesi për mjekët e familjes për trajtimin e pacientëve me COVID

Mjekët e familjes që trajtojnë një numër të konsiderueshëm pacientësh me COVID në shtëpi, kanë tanimë të shkruar kur duhet ta dërgojnë pacientin në spital dhe çfarë medikamentesh mund të përdorin për format...
transparent

maj102021

Barnat anti-Covid. FDA-ja përshpejton terapitë e përshtatura për fëmijët

Përballë mbi 31 milionë rasteve dhe më shumë se 564,000 vdekjeve të shkaktuara vetëm në Shtetet e Bashkuara nga pandemia Covid-19, Administrata e Ushqimit dhe e Barnave, ka krijuar Programin e Përshpejtimit të...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC