Ushqyerje

Mikrobioma intestinale e atyre që ushqehen shëndetshëm, ul rrezikun për sëmundje kardiometabolike

jan212021

Mikrobioma intestinale e atyre që ushqehen shëndetshëm, ul rrezikun për sëmundje kardiometabolike

Një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme me bazë bimore është e lidhur me praninë e shumtë të mikrobeve intestinale që ulin rrezikun për zhvillimin e...
transparent
Konsumimi i kafesë mund të ulë rreziqet për kancer të prostatës

jan132021

Konsumimi i kafesë mund të ulë rreziqet për kancer të prostatës

Pirja e shumë kafeve çdo ditë lidhet me një rrezik më të ulët për zhvillimin e kancerit të prostatës, sipas një studimi të botuar në “BMJ Open”. “Çdo filxhan shtesë ditor shoqërohej me një zvogëlim relativ të rrezikut prej gati 1...
transparent
Endometrioza. Ushqyerja e duhur mban nën kontroll simptomat

nën242020

Endometrioza. Ushqyerja e duhur mban nën kontroll simptomat

Dieta e përshtatshme mund të lehtësojë disa simptoma të endometriozës, një sëmundje kronike që prek 10-15% të grave në moshë riprodhuese, si dhe të përmirësojë jetën e përditshme të atyre që preken nga sëmundja...
transparent
Dieta e jetëgjatësisë: Si të parandalojmë sëmundjet e pleqërisë. Dhjetë rregulla që duhen ndjekur

tet82020

Dieta e jetëgjatësisë: Si të parandalojmë sëmundjet e pleqërisë. Dhjetë rregulla që duhen ndjekur

Pandemia Covid-19 ka goditur rëndë grupet më të prekshme të popullsisë nga pikëpamja shëndetësore. Kjo tablo dramatike të shtyn drejt vlerësimeve që kanë të bëjnë me sëmundjet e pleqërisë dhe rolin që luan plakja qelizore...
transparent
Kontrolli i glicemisë, çelësi metabolik për të ruajtur peshën trupore

sht152020

Kontrolli i glicemisë, çelësi metabolik për të ruajtur peshën trupore

Kontrolli, korrigjimi dhe ruajtja e peshës trupore përmes kontrollit të sheqerit në gjak mund të përfaqësojë çelësin metabolik për të eliminuar yndyrën e tepërt, për të parandaluar dhe mbrojtur shëndetin e mirëqenien...
transparent
Parandalimi i kancerit. Ushtrime fizike, jo alkool dhe më pak mish të kuq e të përpunuar. Përditësohen udhëzimet

sht22020

Parandalimi i kancerit. Ushtrime fizike, jo alkool dhe më pak mish të kuq e të përpunuar. Përditësohen udhëzimet

Shoqata Amerikane e Kancerit, në përditësimin e udhëzimeve të saj mbi parandalimin e kancerit, botuar në “Ca: A Cancer Journal for Clinician”, shpjegon se do të...
transparent
Receta për një shëndet të mirë, s'ka të bëjë vetëm me çfarë dhe sa hani...

gus112020

Receta për një shëndet të mirë, s'ka të bëjë vetëm me çfarë dhe sa hani...

Sipas një raporti të Shoqatës Amerikane të Zemrës të botuar në "Circulation", njerëzit që nuk hanë mëngjes, kanë një rrezik 27% më të madh për sëmundje të zemrës sesa mesatarja, ndërsa, siç thuhet në një studim, rreziku për...
transparent
Sars-CoV2. Produktet me origjinë shtazore nuk përbëjnë asnjë rrezik

gus32020

Sars-CoV2. Produktet me origjinë shtazore nuk përbëjnë asnjë rrezik

Shtohet një element tjetër që ka të bëjë me mostransmetueshmërinë e virusit Covid-19 te kafshët me interes zooteknik, domethënë, tek ato që rriten për konsum njerëzor dhe me qëllim ushqyerjen. Që nga fillimi i...
transparent
Lidhje e mundshme direkte midis proteinave shtazore dhe plakjes së arterieve. Studimi

kor212020

Lidhje e mundshme direkte midis proteinave shtazore dhe plakjes së arterieve. Studimi

Një përbërës i prodhuar në zorrë kur konsumohet mish i kuq, dëmton arteriet dhe mund të luajë kryesor në rritjen e rrezikut për sëmundje kardiake gjatë plakjes. "Puna jonë tregon për herë të parë se kjo përbërje jo vetëm që...
transparent
Konsumimi i fibrave pak të përpunuara i ndihmon pacientët me diabet të jetojnë më mirë

qer192020

Konsumimi i fibrave pak të përpunuara i ndihmon pacientët me diabet të jetojnë më mirë

Konsumimi i fibrave mund të përmirësojë kontrollin e diabetit dhe jetëgjatësinë te pacientët me sëmundjen e diabetit, sipas dy studimeve të reja të publikuara nga një grup pune i Universitetit të Otagos. Studimi i parë...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC