Mirëqënie

Qeveritë dhe organizatat shëndetësore në të gjithë botën, bëjnë thirrje urgjente për mirëqenien e adoleshentëve

pri92021

Qeveritë dhe organizatat shëndetësore në të gjithë botën, bëjnë thirrje urgjente për mirëqenien e adoleshentëve

Në një letër të hapur të botuar në “British Medical Journal”, qeveritë dhe udhëheqësit shëndetësorë në të gjithë botën po bëjnë thirrje për veprim urgjent për të siguruar mirëqenien e adoleshentëve. Sipas autorëve, brezi aktual, ose 1.2...
transparent
Ushtrimet fizike që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e hipertensionit

pri12021

Ushtrimet fizike që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e hipertensionit

Shoqata Evropiane e Kardiologjisë sapo ka botuar në “European Journal of Preventive Cardiology” një dokument konsensusi, i pari i këtij lloji, që shpjegon se cili është, bazuar në nivelin aktual të presionit të gjakut të...
transparent
Covid-19. Shtohet konsumi i alkoolit. Studimi kërkimor botohet në “Jama”

tet132020

Covid-19. Shtohet konsumi i alkoolit. Studimi kërkimor botohet në “Jama”

Sipas studimit të botuar në “Jama Network Open”, konsumi i alkoolit është rritur krahasuar me parapandeminë Covid-19. Ky studim, në formën e një letre kërkimore analizoi të dhënat e 1,540 të rriturve që ishin përgjigjur në...
transparent
Joga ka efekte të dobishme mbi depresionin te njerëzit me probleme mendore

kor162020

Joga ka efekte të dobishme mbi depresionin te njerëzit me probleme mendore

Praktika e jogës mund të lehtësojë simptomat depresive te njerëzit me probleme të shëndetit mendor, sipas një përmbledhjeje të botuar në “British Journal of Sports Medicine”. Depresioni është shkaku kryesor i...
transparent
Onikomikoza. Shqetësimi është estetik. Kurimi, farmakologjik

maj132020

Onikomikoza. Shqetësimi është estetik. Kurimi, farmakologjik

Onikomikoza është shfaqja klinike e një infeksioni të shkaktuar nga dermatofite, maja dhe myk. Ajo ndjek një model kronik, prek një ose më shumë thonj të duarve ose këmbëve, por gjendet më shpesh te këta të fundit...
transparent
Banka Botërore. Studim mbi përmirësimin e e-commerce në Shqipëri

jan302020

Banka Botërore. Studim mbi përmirësimin e e-commerce në Shqipëri

Banka Botërore, në bashkëpunim me qeverinë shqiptare, po përgatit një studim të ri mbi shitjet dhe blerjet online në Shqipëri (e-commerce), në kuadër të një studimi të kësaj fushe, të ndërmarrë nga banka. Qëllimi i studimit është...
transparent
Psikobiotikët. Probiotikët që ndihmojnë gjumin dhe përmirësojnë humorin

jan162020

Psikobiotikët. Probiotikët që ndihmojnë gjumin dhe përmirësojnë humorin

Nga një studim i publikuar në “Frontiers in Behavioral Neuroscience” dhe i zhvilluar nga kërkuesit e Universitetit të Kolorados, del se një ferment laktik fiziologjik, Lactobacillus rhamnosus HN001, mund të ndihmojë...
transparent
Shpejtësia e të ecurës në moshën 45-vjeçare, tregon sa të plakur jemi

tet312019

Shpejtësia e të ecurës në moshën 45-vjeçare, tregon sa të plakur jemi

Sipas një studimi të publikuar në “JAMA Network Open”, shpejtësia e të ecurës në moshën 45-vjeçare dhe në veçanti, shpejtësia maksimale e ecjes pa vrapuar, mund të përdoret si tregues i gjendjes së plakjes fizike dhe cerebrale...
transparent
Mikroplastika tek ushqimet. Burimet kryesore: uji dhe peshqit.

sht262019

Mikroplastika tek ushqimet. Burimet kryesore: uji dhe peshqit.

Duhet të keni dëgjuar për ishullin e mbeturinave plastike që noton në mëshirën e rrymave në Oqeanin Paqësor. E kemi një të tillë edhe në Detin Mesdhe, shumë më të vogël (fatmirësisht) midis ishullit Elba dhe Korsikës. Ndikimi...
transparent
Pemët përmirësojnë shëndetin mendor e fizik, por është mirë të jenë të larta...

sht92019

Pemët përmirësojnë shëndetin mendor e fizik, por është mirë të jenë të larta...

Ruajtja e shtimi i pemëve të larta, si dhe ndërhyrje të tjera që sjellin më shumë gjelbërim në qytete, mund të përmirësojnë shëndetin mendor në komunitete. Këtë e konfirmon një studim i publikuar në “JAMA Network Open” dhe i...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC