Shëndetësi

Covid 19. Rriten  infektimet  në Shqipëri. Italia shënon rritje të të shtruarve në terapi intensive. Epidemiologët italianë: Jemi në mesin e një vale të re e cila do të ketë pikun në fund të korrikut

qer212022

Covid 19. Rriten infektimet në Shqipëri. Italia shënon rritje të të shtruarve në terapi intensive. Epidemiologët italianë: Jemi në mesin e një vale të re e cila do të ketë pikun në fund të korrikut

Situata e Covid 19 ka nisur të marrë një kthesë të lehtë në këto ditë të muajit qershor duke shënuar rritje të numrit të rasteve të infektuara me Coronavirus. Gjatë këtyre ditëve janë raportuar 139 raste të infektuara në 24 orë...
transparent
Mënyra e jetesës dhe metformina reduktojnë incidencën e diabetit, por jo komplikacionet kardiovaskulare

qer152022

Mënyra e jetesës dhe metformina reduktojnë incidencën e diabetit, por jo komplikacionet kardiovaskulare

Te të rriturit me paradiabet, ndërhyrja në stilin e jetesës ose marrja e metforminës ishin efektive në parandalimin ose vonimin e zhvillimit të diabetit të tipit 2 krahasuar me...
transparent
Suplementet, testet e tiroides dhe biotina me doza të larta. Ja, çfarë duhet të dini

maj312022

Suplementet, testet e tiroides dhe biotina me doza të larta. Ja, çfarë duhet të dini

Një kërkim i ri i kryer në SHBA ka zbuluar se një përqindje e konsiderueshme njerëzish që marrin suplemente me përmbajtje të lartë biotine, për shëndetin e thonjve...
transparent
Sëmundjet inflamatore intestinale. Evidenca të reja mbi përdorimin e antibiotikëve

maj252022

Sëmundjet inflamatore intestinale. Evidenca të reja mbi përdorimin e antibiotikëve

Ndryshe nga të rinjtë me sëmundje inflamatore intestinale, të cilët priren të kenë histori të fortë familjare ose predispozicion gjenetik për të zhvilluar kolitin ulceroz Crohnodella, shkaku ka të ngjarë të jetë i ndryshëm...
transparent
Covid-19. Terapia me estrogjen lidhet me një ulje të vdekshmërisë te gratë

maj242022

Covid-19. Terapia me estrogjen lidhet me një ulje të vdekshmërisë te gratë

Një studim i publikuar në Family Practice ka arritur në përfundimin se vdekshmëria nga COVID-19 te burrat është 1.7 herë më e lartë se ajo te gratë. Këto të dhëna sugjerojnë se gratë më të reja ose gratë me nivele më të...
transparent
Lija e majmunit. Prof. Arjan Harxhi: Nuk ka vend për panik. Rastet janë sporadike.

maj202022

Lija e majmunit. Prof. Arjan Harxhi: Nuk ka vend për panik. Rastet janë sporadike.

Lija e majmunit është një tjetër sëmundje infektive që po përhapet në Europë që nga fillimi i muajit maj. Si fillim, nisi në Amerikë, Britani e Madhe, Portugali, Spanjë dhe së fundmi edhe në Itali. Është sëmundje e...
transparent
Sëmundjet kardiovaskulare dhe përdorimi i aspirinës për parandalim. Çfarë thonë udhëzimet e përditësuara

maj162022

Sëmundjet kardiovaskulare dhe përdorimi i aspirinës për parandalim. Çfarë thonë udhëzimet e përditësuara

Task Forca e Shërbimeve Parandaluese në SHBA ka përditësuar udhëzimet për përdorimin e aspirinës me dozë të ulët në parandalimin e rrezikut kardiovaskular...
transparent
Psoriaza te fëmijët. Antitrupi monoklonal redukton ashpërsinë dhe simptomat kutane

maj132022

Psoriaza te fëmijët. Antitrupi monoklonal redukton ashpërsinë dhe simptomat kutane

Pothuajse të gjithë fëmijët me psoriazë mesatare deri në të rëndë të trajtuar me antitrupin monoklonal ixekizumab patën një përmirësim 75%-90% në zonën e psoriazës dhe një ulje të indeksit të ashpërsisë pas dy vjetësh. Ky është...
transparent
Hepatiti akut te fëmijët dhe rekomandimet mbi testimet që duhen bërë tek ata

maj102022

Hepatiti akut te fëmijët dhe rekomandimet mbi testimet që duhen bërë tek ata

Nëpërmjet një alarmi kombëtar shëndetësor CDC-ja në Amerikë ka njoftuar mjekët dhe autoritetet e shëndetit publik për një grup fëmijësh me hepatit akut me origjinë të panjohur dhe infeksion nga adenovirusi, duke u kërkuar...
transparent
Frenuesit SGLT2. Përfitimet që kanë për zemrën, edhe në rastet pa diabet

maj62022

Frenuesit SGLT2. Përfitimet që kanë për zemrën, edhe në rastet pa diabet

Një përmbledhje sistematike me metaanalizë e botuar në Annals of Internal Medicine, sugjeron që frenuesit e bashkëtransportuesit të natrium-glukozës 2 (SGLT2) reduktojnë shtrimet në spital dhe vdekjet kardiovaskulare...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC