Fitoterapi

Osteoartriti i gjurit. Kurkuma tejkalon placebon në lehtësimin e dhimbjes

tet192020

Osteoartriti i gjurit. Kurkuma tejkalon placebon në lehtësimin e dhimbjes

Një studim i botuar në “Annals of Internal Medicine” tregoi se një ekstrakt i kurkumës është më efektiv sesa placeboja në zvogëlimin e dhimbjeve te pacientët me artrozë të gjurit, megjithëse nuk pati efekte në aspektet strukturore të vetë...
transparent
Cistiti. Reduktimi i simptomave dhe përsëritjes, me ndihmën e bimëve

tet122020

Cistiti. Reduktimi i simptomave dhe përsëritjes, me ndihmën e bimëve

Infeksionet e traktit urinar janë një problem i zakonshëm shëndetësor. Studimet epidemiologjike tregojnë se miliona njerëz vuajnë nga cistiti i përsëritur, një sëmundje që kërkon profilaksi me antibiotikë. Në përpjekje për të parandaluar...
transparent
Xhinsengu dhe efekti i tij kundër lodhjes. Një grup i tërë bimësh, me veti adaptogjene

sht182020

Xhinsengu dhe efekti i tij kundër lodhjes. Një grup i tërë bimësh, me veti adaptogjene

Xhinseng (Ginseng) është emri i zakonshëm që përdoret për të identifikuar një grup bimësh me veti adaptogjene, së cilës i përkasin specie të shumta, çdonjëra me vetitë e veta. Në përgjithësi, këto bimë lehtësojnë ndjesinë e...
transparent
Hipertrofia prostatike. Efekte premtuese nga ekstrakti i thekrës, palma kubane dhe kungulli

gus122020

Hipertrofia prostatike. Efekte premtuese nga ekstrakti i thekrës, palma kubane dhe kungulli

Për trajtimin e hipertrofisë beninje të prostatës ka ndoshta bimë më pak të njohura se serenoa dhe hithra, por që mund të na surprizojnë në të ardhmen. I tillë është rasti i Cerniltonit, një ekstrakt i polenit të thekrës...
transparent
Shafrani dhe bosvelia, efekte antiinflamatore për artikulacionet

qer292020

Shafrani dhe bosvelia, efekte antiinflamatore për artikulacionet

Shafrani dhe bosvelia janë dy bimë të njohura në fitoterapi për vetitë e tyre antiinflamatore, të përdorura edhe për të trajtuar gjendjet inflamatore ortopedike. Janë bimë të mjekësisë orientale dhe të mjekësisë ajurvedike...
transparent
Shpëlarës goje me klorheksidinë. Përgatitja në farmaci

qer232020

Shpëlarës goje me klorheksidinë. Përgatitja në farmaci

Klorheksidina është një dezinfektues me aktivitet baktericid ose bakteriostatik që përdoret gjerësisht në stomatologji. Prania e saj në Farmakopinë Britanike bën të mundur që të përgatitet edhe në farmaci, duke respektuar...
transparent
Shtogu. Studiohen edhe një herë vetitë shëndetësore antivirale

mar22020

Shtogu. Studiohen edhe një herë vetitë shëndetësore antivirale

Nga lloji Sambukus, njihet më së shumti specia "nigra", në shqip, shtogu, e njohur si për vetitë shëndetësore, ashtu edhe për ato gastronomike. Me lulet e shtogut, një pemë e vogël që rritet në gjendje të egër në pyjet evropiane, mund të...
transparent
Rënia e flokëve. Hormonet femërore në formë locioni galenik

shk132020

Rënia e flokëve. Hormonet femërore në formë locioni galenik

Rënia e flokëve është një problem i shpeshtë në praktikë, veçanërisht në periudha të caktuara të vitit. Por, në disa raste, ky është fillimi i rrallimit të tyre. Rrallimi ndodh ndryshe te burrat dhe ndryshe te gratë. Burrat shfaqin një...
transparent
Antifungali me bazë myku. Griseofulvinë për të kuruar lëkurën, thonjtë dhe flokët

shk32020

Antifungali me bazë myku. Griseofulvinë për të kuruar lëkurën, thonjtë dhe flokët

Griseofulvina është një molekulë antifungale, e prodhuar nga disa shtame të Penicillium griseofulvum (nga e cila rrjedh dhe emri) apo nga P. nigricans e P. Patulum, të dobishme për trajtimin e mykozave të lëkurës, thonjve dhe flokëve...
transparent
Sumullbari ndryshon mikrobiomën dhe përmirëson sindromën metabolike

jan212020

Sumullbari ndryshon mikrobiomën dhe përmirëson sindromën metabolike

Në një studim të ri, një grup kërkimi nga Universiteti Shtetëror i Oregonit në SHBA, sugjeron se përbërjet me bazë sumullbari (Humulus lupulus) mund të luftojnë sindromën metabolike. Ato e bëjnë këtë përmes ndryshimit të...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC