Farmaci

Coronavirus. SHBA-Rusi sfidë për vaksinat. Ja, të rejat e fundit

gus32020

Coronavirus. SHBA-Rusi sfidë për vaksinat. Ja, të rejat e fundit

Nga Shtetet e Bashkuara në Rusi nguten lajmet si për hapat e rinj të hulumtimit, ashtu edhe në lidhje me marrëveshjet tregtare për prodhimin e sasive të jashtëzakonshme të dozave të vaksinave anti-Covid-19 që aktualisht...
transparent
Sëmundjet e rralla. Nis studimi klinik mbi barin anti-SMA si post terapi gjenike

kor302020

Sëmundjet e rralla. Nis studimi klinik mbi barin anti-SMA si post terapi gjenike

Ka nisur një studim klinik global i fazës 4 për të ekzaminuar përfitimet dhe për të vlerësuar sigurinë e trajtimit me nusinersen (Spinraza*) te foshnjat dhe fëmijët me atrofi muskulare spinale (SMA) dhe nevoja klinike që kanë...
transparent
Anemia e qelizave në formë drapri. Mendim pozitiv i CHMP-së për crizanlizumabin

kor292020

Anemia e qelizave në formë drapri. Mendim pozitiv i CHMP-së për crizanlizumabin

Komiteti i Barnave për Përdorim Njerëzor në EMA, ka dhënë mendim pozitiv për crizanlizumabin në parandalimin e krizave të përsëritura vazo-okluzive dhe të krizave të mëtejshme të dhimbjes te pacientët me anemi të qelizave...
transparent
Tendiniti dhe problemet e tjera të ligamenteve. Cili është roli i farmacistit?

kor272020

Tendiniti dhe problemet e tjera të ligamenteve. Cili është roli i farmacistit?

Tendiniti është një proces inflamator që prek një ose më shumë tendina, shkaktuar nga përsëritja kronike e mikrostreseve që ndryshojnë strukturën e fibrave. Ja, cilat janë simptomat dhe si bëhet menaxhimi i sëmundjes...
transparent
Prasugreli me doza të reduktuara, ul rrezikun e gjakderdhjes te të moshuarit dhe tek ata me peshë të ulët

kor272020

Prasugreli me doza të reduktuara, ul rrezikun e gjakderdhjes te të moshuarit dhe tek ata me peshë të ulët

Sipas një studimi të botuar në “Annals of Internal Medicine”, te pacientët e moshuar ose me peshë të ulët me sindromë koronare akute, administrimi i një doze të ulët të prasugrelit, shoqërohet me efikasitet antiishemik dhe...
transparent
COVID-19. Humb jetën farmacistja 43-vjeçare

kor242020

COVID-19. Humb jetën farmacistja 43-vjeçare

Një 43 vjeçare nga Kruja, me banim në Durrës, ka ndërruar jetë nga Covid-19. 43-vjeçarja me profesion farmaciste, e cila ka një farmaci në Fushë-Krujë është konstatuar me Covid para rreth 10 ditësh. Nuk dihet nëse 43-vjeçarja...
transparent
Japonia aprovon deksametazonin për trajtimin e pacientëve Covid-19

kor232020

Japonia aprovon deksametazonin për trajtimin e pacientëve Covid-19

Ministria Japoneze e Shëndetësisë ka aprovuar një medikament steroid me kosto të ulët dhe gjerësisht të disponueshëm, deksametazon, për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga Covid-19. Kjo shënon miratimin e dytë të...
transparent
Kanabidioli mund të ndihmojë eliminimin e dëmtimit inflamator të mushkërive nga Covid-19

kor222020

Kanabidioli mund të ndihmojë eliminimin e dëmtimit inflamator të mushkërive nga Covid-19

Kanabidioli mund të ndihmojë në reduktimin e stuhisë së citokinave dhe inflamacionit të rëndë të mushkërive që shfaqet në disa pacientë me Covid-19. “Studimet tona laboratorike tregojnë se kanabidioli i pastër mund...
transparent
Dopingu nga integratorët e kontaminuar dhe të bërë vetë. AME: Të rinjtë janë më të rrezikuar

kor202020

Dopingu nga integratorët e kontaminuar dhe të bërë vetë. AME: Të rinjtë janë më të rrezikuar

Në verë, përdorimi i produkteve për shitje në internet ose të vëna në dispozicion në palestra rritet, me qëllim rënien në peshë, përmirësimin e mirëqenies dhe performancat. Në të vërtetë, ato përmbajnë substanca dopingu, steroide...
transparent
Përshkrimi i barnave. Rregullat e reja franceze reduktojnë abuzimin me medikamentin zolpidem

kor172020

Përshkrimi i barnave. Rregullat e reja franceze reduktojnë abuzimin me medikamentin zolpidem

Sipas një studimi të ri të botuar në “Annals of Medicine Medicine”, zbatimi në Francë i rregullave të reja të përshkrimit për barin qetësues-hipnotik zolpidem, ka sjellë një ulje të rëndësishme dhe të menjëhershme të...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC