Aprovohen në Angli dy barna me bazë kanabisi për epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë

nën182019

Farmaci

Aprovohen në Angli dy barna me bazë kanabisi për epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli ka aprovuar së fundi dy barna me bazë kanabisi për trajtimin e epilepsisë dhe sklerozës së shumëfishtë. Këto miratime vijnë pas prezantimit të udhëzimeve të reja nga NICE, organi që...
Codifa
transparent
Karcinoma renale e përparuar. CHMP-ja mbështet kombinimin për trajtimin e linjës së parë

nën182019

Farmaci

Karcinoma renale e përparuar. CHMP-ja mbështet kombinimin për trajtimin e linjës së parë

CHMP-ja në EMA, ka dhënë një mendim pozitiv, duke rekomanduar aprovimin e avelumabit në kombinim me axitinibin në trajtimin e linjës së parë te pacientët e rritur, të prekur nga karcinoma e përparuar renale. Këtë e bën...
transparent
Shtyhet sërish gjyqi ndaj Nadir Caushollit

nën152019

Farmaci

Shtyhet sërish gjyqi ndaj Nadir Caushollit

Të mërkurën pritej të zhvillohej seanca gjyqësore ndaj administratorit të kompanicë CFO Pharma. Prokuroria ka kërkuar dënim me burg, pasi akuzohet për mashtrim dhe nga kontrollet që bëri Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve...
transparent
Ebola. OBSH-ja i hap rrugë vaksinës së parë. Ky është procesi më i shpejtë i kryer ndonjëherë

nën152019

Farmaci

Ebola. OBSH-ja i hap rrugë vaksinës së parë. Ky është procesi më i shpejtë i kryer ndonjëherë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka “parakualifikuar” vaksinën e parë kundër ebolës, një hap thelbësor që do të ndihmojë në përshpejtimin e...
transparent
HIV. Zbulohet në Afrikë shtami i ri, por terapitë aktuale janë efikase

nën142019

Shëndetësi

HIV. Zbulohet në Afrikë shtami i ri, por terapitë aktuale janë efikase

Për herë të parë në thuajse njëzet vjet, është zbuluar një shtam i ri i HIV-it, që bën pjesë në grupin M, të llojit HIV-1, sipas asaj që referohet në një studim të publikuar në “Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes”...
transparent
Biosimilarët. Biogeni nënshkruan me Samsung Bioepis për marketingun

nën132019

Farmaci

Biosimilarët. Biogeni nënshkruan me Samsung Bioepis për marketingun

Biogeni ka bërë të ditur propozimin e një marrëveshjeje me Samsung Bioepis, me qëllim përfitimin e ekskluzivitetit për marketimin e dy biosimilarëve të rinj, SB11 dhe SB15 (respektivisht, për barnat oftalmologjike ranibizumab...
transparent
Levotiroksina e lëngshme. AIFA aprovon formulimin e ri, me dozim më të thjeshtë

nën122019

Farmaci

Levotiroksina e lëngshme. AIFA aprovon formulimin e ri, me dozim më të thjeshtë

AIFA ka aprovuar hedhjen në treg të një formulimi të ri të levotiroksinës së lëngshme për trajtimin e hipotiroidizmit, pa alkool dhe në një formulim farmaceutik që jep mundësi për dozime të personalizuara, në bazë nevojave të pacientëve...
transparent
Pak kalori dhe shumë proteina, që të moshuarit të bien në peshë pa dëmtuar gjendjen fizike

nën122019

Ushqyerje

Pak kalori dhe shumë proteina, që të moshuarit të bien në peshë pa dëmtuar gjendjen fizike

Një dietë hipokalorike me përmbajtje të lartë proteinike mund t’i ndihmojë të moshuarit obezë të bien më shumë në peshë, të ruajnë më shumë masë muskulore, të përmirësojnë cilësinë e kockave dhe të humbasin yndyrnat "e këqija"...
transparent
HIV. Në Kaliforni, aprovohet dhënia e barnave paraekspozuese (PREP), pa recetë

nën112019

Farmaci

HIV. Në Kaliforni, aprovohet dhënia e barnave paraekspozuese (PREP), pa recetë

Duke nisur nga janari, banorët e Kalifornisë do të jenë të parët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që do të blejnë pa patur nevojë për recetë mjekësore, barnat për profilaksi...
Nga rubrika Shëndetësi

Urdhri i Farmacistëve humb gjyqin e tretë brenda dy muajve

Në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, u zhvillua sot seanca e parë dhe e fundit e Urdhrit të Farmacistëve me drejtuesit teknikë, ku i pari ishte paditësi, ndërsa të dytët të akuzuarit. Gjykatësi Gerti Hoxha, vendosi pushimin e çështjes pasi duke marrë për bazë vendimin e Gjykatës së Apelit
 
Nga rubrika Shëndetësi

Qeveria riformulon skemën e kreditimit të profesionistëve: Cikël 4-vjeçar certifikimi dhe numër më i vogël kreditesh të detyrueshme

Në mbledhjen e datës 22 shtator 2015 qeveria ka miratuar VKM-në për “Përcaktimin e kritereve, standardeve dhe procedurave të programit të certifikimit për profesionistët e shëndetësisë”, duke bërë disa ndryshime thelbësore në mënyrën e kreditimit të mjekëve, farmacistëve dhe dentistëve.
Download Center

OTC