TERAPI

nën202014

Depresioni, një avatar që të mëson si të duash veten

Avatari është një imazh i zgjedhur për të përfaqësuar përdoruesin e tij në një komunitet virtual, si p.sh. në ‘vende’ diskutimi ose lojëra online. Për ta konkretizuar idenë mjafton të sillni ndërmend filmin ‘’Matrix’’ ose ‘’Avatar’’
transparent

dhj222014

Ebola, barnat eksperimentale ende në fazat e para

Nuk ka prova të mjaftueshme mbi sigurinë dhe efektivitetin e terapive eksperimentale të përdorura te pacientët e prekur nga Ebola. Këtë e pohon një raport i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) që përfshin shtatë trajtime me: Bcx4430, Brincidofovir, Favipiravir, TKM-100.802, Avi-7537, ZMapp dhe Anti
transparent

jan142015

Trajtim intensiv për diabetin e tipit 1, rezultatet në revistën “JAMA”

Sipas një studimi të publikuar në të përjavshmen e Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), trajtimi fillestar intensiv për diabetin e tipit 1 përkon me një reduktim modest të të gjitha shkaqeve të vdekshmërisë te pacientët e prekur në krahasim me terapinë konvencionale
transparent

shk22015

Obama: 215 milionë $ për trajtime që përshtaten me gjenet njerëzore

Një nismë e re e Institutit Kombëtar të Kancerit në Shtetet e Bashkuara ka tërhequr vëmendjen e presidentit Barack Obama, i cili ka kërkuar që një pjesë e mirë e fondeve të buxhetit 2016 t’i kushtohen pikërisht asaj. Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë thuhej se “shumica e terapive deri më tani j
transparent

pri162015

Udhëzues të papërshtatshëm nuk vlerësojnë ndërveprimet mes barnave

Në Itali mbi 1.300.000 individë (11.3%) marrin njëherësh përshkrimin e 10 barnave ose më shumë. Është kjo një nga të dhënat e studimit italian të drejtuar nga studiuesit Alessandra Marengoni dhe Graziano Onder dhe të publikuar në revistën “British medical journal”.
transparent

gus312015

Ndërron jetë neurologu shkrimtar Oliver Sacks

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare neurologu i njohur britanik Oliver Sacks. Sacks u shua dje më 30 gusht në Nju Jork. Ai vuante nga kanceri në mëlçi, pasojë e melanomës së syrit që e kishte prekur në vitin 2006 dhe kishte hyrë në fazën e saj përfundimtare. Ai vetë e kishte bërë publik faktin n
transparent

tet52015

Kërcënimi kryesor për shëndetin e të moshuarve janë efektet anësore të barnave

Nga një studim neozelandez i sapo publikuar në “Annals of Family Medicine” nënvizohet fakti se në kujdesin parësor, kërcënimi më i madh për sigurinë e pacientëve të moshuar është risku që lidhet me vetë trajtimin dhe jo për faj të mjekut.
transparent

tet222015

Aderimi në terapi, mundësi të reja me teknologjitë në zhvillim

Të dhënat e nxjerra nga përdoruesit e rrjeteve sociale dhe të përdorura si mjet analize nga farmakovigjilenca dhe aplikacione të cilat iu dërgojnë mesazhe pacientëve që harrojnë të marrin pilulën, janë dy shembujt e sjellë nga Medscape (rrjet profesional i shëndetit) se si teknologjitë e reja
transparent

qer82016

Udhëzues për pacientët në politerapi: Të përshkruhen sa më pak barna dhe të identifikohen ato me risk të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetit (NICE) në Britaninë e Madhe ka nxjerrë udhëzues të rinj për optimizimin e trajtimit të multi-patologjive, pikërisht në momentin kur numri i personave me tre ose më shumë sëmundje kronike afatgjata është vlerësuar në rritje, nga 1.9 milionë në 2008-n parashikohet në 2.9
transparent

kor112016

Terapia gjenike, EMA aprovon trajtimin pararojë për të kuruar sëmundjet e rralla

Është aprovuar nga EMA terapia e parë gjenike kuruese ex vivo në botë me qeliza staminale. Strimvelis është një bar “inteligjent” për trajtimin e një patologjie të rrallë që çel dyert ndaj një mënyrë të re për të bërë mjekësi. Bari konsiston në një gjen që fillimisht futet në një qelizë e cila ktheh
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC