Antioksidant

shk282015

Parandaloni njollat e lëkurës me portokaj të kuq

Një ndër fushat më produktive studimore sot bazohet te ushqimet dhe suplementet me principe aktive që favorizojnë fiziologjinë e shëndetshme të lëkurës
transparent

jan122018

Pisha dhe eukalipti, dy balsamikët dimërorë kundër sëmundjeve të stinës

Vajrat esenciale janë të njohura për vetitë e tyre shëndetësore dhe po ngjallin gjithnjë e më shumë interesin e kërkuesve shkencorë, si baktericidë dhe antiviralë. Ndoshta ka qenë kjo arsye e qartësuar tashmë nga kërkimet, ajo se pse është...
transparent

pri32018

Vetitë pozitive të ullirit, kanë më shumë efekt te meshkujt

Ekstrakti i gjetheve të ullirit mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe të glicemisë, por gjithashtu, mund të ndërveprojë teorikisht me barna hipotensive dhe hipoglicemike. Ndërsa flitet për vajin e ullirit, nuk mund të mos përmendet dieta mesdhetare, disa studime të së cilës e...
transparent

sht112019

Alergjitë e lëkurës. Prometazina, antihistaminiku në formë kremi

Nëse po përdorni një histaminik të gjeneratës së parë për të realizuar një krem dhe ky merr ngjyrën blu, kjo do të thotë dy gjëra: po përdorni prometazinën dhe... keni harruar të shtoni një antioksidant. Prometazina, që rrjedh nga...
transparent

shk222021

Kremi galenik me melatoninë, për mbrojtjen e lëkurës nga dielli

Melatonina është e njohur për përdorimin e saj kundër çrregullimit jet-lag (çregullim i përkohshëm i gjumit, pas udhëtimit me avion në zona të ndryshme kohore) dhe për të rregulluar gjumin, por studimet e fundit sugjerojnë edhe...
transparent

pri72021

Kanella, antiinflamatori efektiv për migrenën dhe efektet e dobishme mbi diabetin

Kanella është një erëz e përdorur gjerësisht në prodhimet ushqimore. Droga e saj bëhet nga lëvorja dhe në mjekësinë tradicionale përdoret për të trajtuar astmën, bronkitin, diarrenë dhe dhimbjen e kokës. Vaji esencial i kanellës...
transparent

sht132022

Infeksionet e traktit urinar. Veprimi antibakterial i ekstraktit të shqopës

Shqopa, emri shkencor Calluna vulgaris, i përket familjes Ericaceae dhe është një bimë spontane e përhapur gjerësisht nga Evropa në të gjithë Azinë, Amerikën e Veriut, Australi...
transparent

dhj222022

Shëndeti i flokëve. Suplementet dhe mikronutrientët në alopecinë androgjenike

Nga biotina te ekstraktet e Serenoa repens, nga multivitamina te zinku, deri te omega 3 dhe 6 në kombinim me antioksidantët, janë te shumta substancat dhe...
transparent

maj222023

Jamballi, një fitokompleks për përdorim dermatologjik dhe kozmetik

Glycirrhiza glabra, i njohur gjerësisht si jamballi, është një bimë medicinale e përdorur që nga kohërat e lashta në fushën e ushqimit, atë farmakologjike, madje edhe në atë...
transparent

qer192023

Trajtimi i ulcerës gastrike. Zhabina, një opsion i mundshëm

Ulcera gastrike është një nga problemet kryesore të shëndetit publik që prek miliona njerëz në mbarë botën çdo vit, është prishja e ekuilibrit ndërmjet faktorëve agresivë dhe atyre...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC