Mëlçi

dhj162014

Udhëzues të rinj në SHBA për dëmtimet hepatike nga barnat

Dëmtimi i mëlçisë nga barnat (Drug-Induced Liver Injury, DILI) është një nga çrregullimet më të vështira për t'u diagnostikuar dhe trajtuar, por 'American College of Gastroenterology' (ACG) ka nxjerrë udhëzuesin klinik...
transparent

pri122018

Mos iu ndani angjinares në këtë stinë. Është mikja e mëlçisë dhe e gjithë trupit...

Gabohet ai që mendon se, duke qenë një perime e vjeshtës së vonë dhe e dimrit, angjinarja nuk është më perime e stinës, kur ditët fillojnë të zgjaten. Përkundrazi, pikërisht në prag të pranverës, kjo perime jep më të mirën nga vetja, duke...
transparent

maj252018

Ulipristal acetate dhe siguria hepatike. EMA përfundon shqyrtimin dhe deklaron...

Komiteti i vlerësimit të rreziqeve për farmakovigjilencën (PRAC) në EMA, ka përfunduar rishikimin e barit Esmya (ulipristal acetate), pas sinjalizimeve se ai mund t’i shkaktojë dëmtime të rënda mëlçisë dhe ka dalë me...
transparent

sht242018

FDA-ja aprovon imunoglobulinën, për përdorim pas ekspozimit ndaj hepatitit A dhe fruthit

FDA-ja ka aprovuar një formulim të ri të imunoglobulinës humane GamaSTAN, të hedhur në treg nga Grifols, për profilaksinë pas ekspozimit ndaj virusit të hepatitit A (HAV) dhe për parandalimin ose modifikimin e kursit të fruthit tek...
transparent

jan92020

Detoksikimi pas festave. Si të gjesh ekuilibrin për t’u rikthyer në formë

Gjatë festave të fundvitit, për shkak të traditës dhe mjedisit festiv, edhe ata më të kujdesshmit e kanë tepruar paksa, pa folur për ata që kanë patur çekuilibrime të mirëfillta ushqimore. Muaji i parë i vitit, hapet kështu me qëllimin...
transparent

pri222020

Si e sulmon trupin tonë Covid-19? Virusi vepron ndryshe nga çdo patogjen i njohur deri më tani

Infeksioni nga Covid-19 jo vetëm që sulmon mushkëritë, por edhe zemrën, enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Kjo është një sëmundje sistemike që prek të gjithë...
transparent

sht212021

Diabeti i tipit 2. Në horizont, një trajtim i ri premtues

Në një artikull të botuar në “Cell Reports”, Benjamin Renquist, profesor i asociuar në Kolegjin e Bujqësisë dhe Shkencave të Jetës në Universitetin e Arizonës. "Obeziteti është një shkak i njohur i diabetit të tipit 2 dhe...
transparent

nën42021

Mbrojtja kardiovaskulare dhe flavonoidet... miq apo armiq?

Nevojiten studime klinike kohorte të mëtejshme që përfshijnë pjesëmarrës të etnive të ndryshme duke përdorur përzierje të pastra ose të standardizuara të flavonoideve, si për të identifikuar saktësisht lidhjen midis konsumit...
transparent

mar112022

Kurkuma nën vëzhgim për rrezikun që paraqet. Duhet rivlerësuar doza ditore

Instituti Federal Gjerman për Vlerësimin e Rrezikut (BFR) i është rikthyer vlerësimit të toksicitetit të kurkuminës, e cila përdoret jo vetëm si aditiv (E100), ose si erëz, por është edhe një përbërës shumë i zakonshëm i suplementeve...
transparent

maj32022

Hepatiti misterioz te fëmijët. Prof. Arjan Harxhi: 10 % e rasteve kanë nevojë për transplant të mëlçisë

Hepatiti misterioz që shfaqet te fëmijët 1 deri në 16 vjeç, ka alarmuar mjekët infeksionistë dhe ata pediatër në të gjithë botën. Fatkeqësisht, deri më tani, 10% e rasteve kanë pasur nevojë për transplant, ndërkohë që ka...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC