imunitet

mar212019

Papiloma virus. Vaksina kuadrivalente është efikase dhe krijon imunitetin e tufës

Studimet klinike mbi vaksinën kuadrivalente kundër papiloma virusit tregojnë efikasitet të lartë, por ne mendojmë se studimet mbikëqyrëse janë thelbësore për të vlerësuar ndikimin që ka hyrja e vaksinës, në terma afatgjatë, në...
transparent

pri222020

Si e sulmon trupin tonë Covid-19? Virusi vepron ndryshe nga çdo patogjen i njohur deri më tani

Infeksioni nga Covid-19 jo vetëm që sulmon mushkëritë, por edhe zemrën, enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Kjo është një sëmundje sistemike që prek të gjithë...
transparent

tet82020

Dieta e jetëgjatësisë: Si të parandalojmë sëmundjet e pleqërisë. Dhjetë rregulla që duhen ndjekur

Pandemia Covid-19 ka goditur rëndë grupet më të prekshme të popullsisë nga pikëpamja shëndetësore. Kjo tablo dramatike të shtyn drejt vlerësimeve që kanë të bëjnë me sëmundjet e pleqërisë dhe rolin që luan plakja qelizore...
transparent

maj112021

Covid-19 nuk është zhdukur. Silva Bino: Mos i hiqni maskat. Mund të ketë shpërthime aty ku virusi gjen terren

Shifrat e infektimeve me Covid janë në rënie, por virusi nuk është zhdukur, ndaj nuk është momenti për të hequr maskat. Silva Bino e konsideron situatë të mirë, por nuk nxiton të bëjë parashikime se çfarë mund të ndodhë...
transparent

maj312021

Antitrupi i ri monoklonal, kundër leucemisë limfoblastike akute

Sipas një studimi të botuar në “Journal for ImmunoTherapy of Cancer”, një antitrup i ri monoklonal i humanizuar mund të njohë leuceminë limfoblastike akute të tipit T dhe të aktivizojë përgjigjen imune. Disa vjet më parë...
transparent

kor22021

EMA: me dy doza të vaksinave të miratuara në BE, ofrohet mbrojtje nga varianti Delta

Me dy doza të katër vaksinave të miratuara në Evropë, arrihet mbrojtja ndaj variantit Delta të Sars-Cov2. Gjatë një konference për shtyp, Marco Cavaleri ka thënë se...
transparent

nën32021

Antitrupi monoklonal i indikuar për psoriazën, drejt aprovimit për artritin psoriatik

Komiteti i Produkteve Mjekësore për Përdorim Njerëzor në EMA ka ndezur dritën jeshile për antitrupin monoklonal risankizumab, i administruar me injeksion subkutan nga java 0, në javën e 4-t dhe çdo 12 javë më pas...
transparent

mar292022

Vitamina D ndikon në sistemin imunitar, por ndikimi varet nga tipologjia e saj. Ja, dallimet

Sipas një studimi të ri, vitamina D3 ndikon në sistemin imunitar duke forcuar barrierat e trupit kundër infeksioneve virale dhe bakteriale, një efekt që nuk vërehet në rastin e vitaminës D2. Duke e thjeshtuar, vitamina D3...
transparent

pri222022

Mikronutrientët kryesorë që i japin qëndrueshmëri sistemit imunitar

Vitaminat A, B6, B12, C, D, acidi folik, bakri, hekuri, seleniumi dhe zinku janë ndër mikronutrientët thelbësorë të nevojshëm për të mbajtur sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm, një qëllim për të cilin duhet vepruar...
transparent

shk142023

Astragalusi. Terapi potenciale kundër sepsisit

Patogjeneza e sepsisit konsiston në një përgjigje të çrregulluar ndaj infeksionit në kuptimin jo vetëm të rritjes së inflamacionit, por edhe të imunosupresionit. Kjo përgjigje...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC