Ankth

shk152016

Ankthin dhe depresionin e vuajnë më shumë gratë në ambientin e punës

Disa studime kanë treguar se ankthi dhe depresioni kanë rrënjë biologjike, por një studim amerikan nënvizon se arsyet sociale kanë një rol të rëndësishëm në këtë aspekt. “Diskriminimi mes burrave dhe grave sa i takon mundësive për të bërë karrierë dhe të ardhurave, mund të përkthehet në di
transparent

maj272016

Komplikimet më të zakonshme në anoreksinë atipike

Adoleshentët me anoreksi nervore atipike që kanë humbur shumë kilogramë, por që ende nuk janë nënpeshë, shfaqin shenja më të mëdha stresi fizik dhe psikologjik se adoleshentët me anoreksi nervore tipike. Në këtë përfundim ka dalë një studim i publikuar në “Pediatrics” nga Susan Sawyer, studiuese në
transparent

kor132018

Shtohet përdorimi i "drogave të zgjuara". Studiuesit thonë se kanë efekt të kundërt

Janë amfetamina dhe të ngjashmet me të, ato që përdoren gjithnjë e më shpesh dhe i quajnë edhe “droga të zgjuara” apo barna që merren me shpresën për të përmirësuar performancën konjitive, të mësuarin e...
transparent

sht92019

Pemët përmirësojnë shëndetin mendor e fizik, por është mirë të jenë të larta...

Ruajtja e shtimi i pemëve të larta, si dhe ndërhyrje të tjera që sjellin më shumë gjelbërim në qytete, mund të përmirësojnë shëndetin mendor në komunitete. Këtë e konfirmon një studim i publikuar në “JAMA Network Open” dhe i...
transparent

jan182021

Covid-19. Simptomat vazhdojnë edhe pas gjashtë muajsh

Për shkak se Covid-19 është një sëmundje kaq e re, ne jemi vetëm në fillim të të kuptuarit të efekteve të saj afatgjata në shëndetin e pacientëve. Analiza jonë tregon se shumica e njerëzve vazhdojnë të jetojnë me të paktën disa nga...
transparent

kor192021

Lodhja e lidhur me stresin. Rhodiola rosea, një trajtim i vlefshëm. Këshilla e farmacistit

Jo rrallëherë ndodh që dikush të futet në farmaci dhe të kërkojë medikament për lodhjen e shkaktuar nga stresi, veçanërisht në këtë periudhë të zgjatur të krizës pandemike Covid-19. Nëse stresi zgjat prej një kohe të shkurtër...
transparent

sht162021

Stërvitja fizike mund të reduktojë ankthin, por me ndryshime ndërmjet gjinive

Sipas një studimi të botuar në Frontiers in Psychiatry, ata që bëjnë rregullisht ushtrime fizike, mund ta reduktojnë me thuajse 60% rrezikun për të zhvilluar ankth. Vlerësohet se çrregullimet e ankthit prekin rreth 10% të popullsisë...
transparent

dhj152021

Përshkrimi i antipsikotikëve off-label për ankthin mund të ketë implikime negative në mbijetesë

Sipas një studimi të botuar në Journal of Psychiatric Research, një prirje në rritje e përshkrimit të antipsikotikëve off-label me dozë të ulët për të trajtuar sëmundje të tilla si ankthi dhe pagjumësia është lidhur me një rrezik në...
transparent

dhj162021

Centella asiatica te pacientët epileptikë. Kujdes, nga ndërveprimi me barnat!

Centella asiatica është një bimë medicinale e njohur për vetitë e saj flebotonike, që lidhen me fraksionin e saj të triterpeneve. Në mjekësinë tradicionale indiane, nga edhe e ka origjinën, ajo përdoret në formën e ekstraktit, për...
transparent

shk222022

Covid-19. Çrregullime të shëndetit mendor edhe një vit pas infektimit

Një studim i publikuar në British Medical Journal tregon se COVID-19 lidhet me një rrezik në rritje të çrregullimeve të shëndetit mendor, duke përfshirë ankthin, depresionin, abuzimin me ubstancat dhe çrregullimet...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC