ANALGJEZIK

qer172014

Antitumoral, anti-inflamator, analgjezik: mundësi të reja në SHBA dhe BE

Komisioni Europian ka autorizuar një udhëzim të ri për frenuesin oral multikinasik sorafenib (Nexavar i Bayer Healthcare dhe Onyx Pharmaceuticals, Inc., pjesë e grupit Amgen): për trajtimin e pacientëve me tumor të diferencuar të tiroides ...
transparent

qer302014

Vetë-mjekimi gjatë pushimeve, Assosalute: këshillohuni me farmacistin

Barnat e vetë-mjekimit janë indikuar për të trajtuar sëmundjet e lehta që mund të shkaktohen gjatë pushimeve, është e dobishme të vihen në valixhe por gjithmonë duke ndjekur ca rregulla të thjeshta ...
transparent

sht82014

Paracetamoli dhe placebo, studimi Lancet evidenton të njëjtin efikasitet në lumbalgjinë akute

Paracetamoli për dhimbjen e shpinës nuk është më i mirë se placebo në përshpejtimin e rekuperimit apo përmirësimit të dhimbjes, gjumit dhe cilësisë së jetës sipas një studimi të randomizuar ...
transparent

nën172014

Speci djegës nga analgjezik në trajtimin e obezitetit

Speci djegës ka hyrë në traditat mjekësore të shumë vendeve. Veprimi farmakologjik kryesor i tij është analgjezia, e gjeneruar nga lidhja mes kapsaicinoideve dhe receptorit të dhimbjeve, TRPV1. Së fundi një studim ka shqyrtuar edhe vetitë e tij kundër obezitet
transparent

dhj202014

Tramadoli rrit rrezikun e hipoglicemisë

Një studim kanadez ka zbuluar se përdorimi i tramadolit (analgjezik opioid i dobët) shoqërohet me shfaqjen e një situate hipoglicemie potencialisht të rrezikshme për shëndetin. Ata që e marrin këtë bar shfaqin një rrezik të trefishtë për shtrimin në spital, pas një rënie të tepruar të përqendrimit t
transparent

sht122018

Fara e zezë. Studimet konfirmojnë efektin e saj mbi alergjitë

Shumë i vlerësuar në kuzhinë, për aromën e tij të hidhur e shpuese, me një nuancë të dobët prej luleshtrydhesh, kumini ose siç njihet ndryshe, “fara e zezë” (Nigella sativa) është një bimë njëvjeçare që po zë vendin e...
transparent

sht202018

Remifentanili i marrë gjatë lindjes, mund të evitojë shumë epidurale

Gratë që, gjatë lindjes, marrin analgjezikun intravenoz remifentanil, ka më pak të ngjarë të kenë nevojë për epidurale në vazhdim, sesa ato që bëjnë një injeksion intramuskular meperidine, që është pjesë e standard...
transparent

pri82019

Tramadoli është lidhur me vdekshmëri më të lartë te pacientët me osteoartrit

Një studim i publikuar në “JAMA” thotë se përdorimi i tramadolit nga pacientët me osteoartrit është lidhur me shtim të riskut të vdekshmërisë. Në të njëjtën kohë, duhet vënë në dukje se ky bar, një analgjezik opioid i dobët...
transparent

nën82019

Abuzimi me opioidet. Pas ndërprerjes, trefishohet rreziku për mbidozë

Pacientët që përballen me një reduktim drastik të dozave të analgjezikëve opioidë, kanë tre herë më shumë mundësi që të përballen me episode mbidoze, gjatë viteve në vazhdim. Në 572 pacientë me dhimbje kronike, 119 kanë vdekur...
transparent

mar302022

Barnat OTC më të shitura gjatë pandemisë. Si ka ndryshuar roli i farmacistit

Nga medikamentet për rrugët e sipërme respiratore, shumë të kërkuara gjatë këtyre dy viteve të pandemisë, tek antialergjikët, analgjezikët dhe mjekimet për sistemin gastrointestinal, duke kaluar te barnat e gjumit apo...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC