plakja

tet312019

Shpejtësia e të ecurës në moshën 45-vjeçare, tregon sa të plakur jemi

Sipas një studimi të publikuar në “JAMA Network Open”, shpejtësia e të ecurës në moshën 45-vjeçare dhe në veçanti, shpejtësia maksimale e ecjes pa vrapuar, mund të përdoret si tregues i gjendjes së plakjes fizike dhe cerebrale...
transparent

tet82020

Dieta e jetëgjatësisë: Si të parandalojmë sëmundjet e pleqërisë. Dhjetë rregulla që duhen ndjekur

Pandemia Covid-19 ka goditur rëndë grupet më të prekshme të popullsisë nga pikëpamja shëndetësore. Kjo tablo dramatike të shtyn drejt vlerësimeve që kanë të bëjnë me sëmundjet e pleqërisë dhe rolin që luan plakja qelizore...
transparent

jan112021

Plakja e trurit. Përdorimi i neurotrofinave si një qasje terapeutike

Një mundësi për të luftuar plakjen e trurit mund të vijë nga neurotrofinat, një familje proteinash të vogla që luajnë rol themelor në rregullimin e rritjes së aksoneve dhe diferencimit të neuroneve. Më e bollshmja nga këto...
transparent

pri162021

Covid-19 përshpejton plakjen e pacientit dhe lë pasoja të parikuperueshme në disa organe

Covid-19, përveç efekteve anësore që zgjasin edhe disa muaj pasi pacienti e ka kaluar sëmundjen, dëmton disa organe jetësore, duke shkaktuar sëmundje që pacienti nuk i ka pasur më parë. Mjekja Nirvana Mithi shpjegon për...
transparent

maj142021

Integratori kundër plakjes përmirëson metabolizmin muskular të glukozës

Një studim pilot i nënshkruar nga studiuesit e Universitetit të Uashingtonit në St. Louis dhe kryer mbi 25 gra në menopauzë, me prediabet, tregon se mononukleotidi nikotinamid, një integrator kundër plakjes...
transparent

qer132022

Plakja. Urolitina A përmirëson forcën e muskujve dhe performancën fizike

Një studim i ri i publikuar në Cell Reports Medicine ka treguar se marrja e urolitinës A çdo ditë për katër muaj përmirëson forcën e muskujve me 12% te të rriturit e...
transparent

tet42022

Integratorët dhe efekti antimoshë i taurinës. Redukton stresin oksidativ

Plakja është një proces fiziologjik i pakthyeshëm i shoqëruar me ndryshime funksionale dhe strukturore në nivelin e qelizave, indeve dhe organeve. Supozohet se çrregullimet...
transparent

nën102022

Ushqyerja dhe plakja, një marrëdhënie shumë komplekse

Në një studim të botuar në BMC Biology, një grup studiuesish kanë përdorur teknika modelimi shumëdimensionale për të analizuar efektet e marrjes së...
transparent

jan132023

Hidratimi i mirë. Ndikimi që ka në plakjen më të ngadaltë dhe të shëndetshme

Dehidrimi te të rriturit mbart një rrezik 64% më të lartë për sëmundje kronike. Të qenit i mirë hidratuar ngadalëson plakjen dhe parandalon ose vonon sëmundjet kronike...
transparent

jan312023

Plakja dhe sëmundjet e sistemit nervor. Përfitimet nga antocianinet

Një rishikim i kohëve të fundit ka analizuar aftësinë e antocianineve, substanca kimike të bollshme në matricat me origjinë bimore, për të rregulluar funksionimin e sistemit...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC