dermatit

qer242019

Kumaku (kalendula), miku i lëkurës dhe i shëndetit menstrual

Efektiviteti i kumakut në fushën dermatologjike konfirmohet edhe në studimet shkencore, ndërkohë që ai është përdorur në traditën popullore për të parandaluar ose zbutur çrregullimet që lidhen me ciklin menstrual...
transparent

gus132020

Dermatiti irritues nga pelenat, një nga problemet më të zakonshme të lëkurës te foshnjat

Dermatiti irritues nga pelenat është një inflamacion i kufizuar në zonën e pelenës. Ai është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës te foshnjat dhe prej tij preken të dyja gjinitë. Mosha më e prekur është 9-12 muaj. Faktorët...
transparent

tet292020

Dermatiti i kontaktit, alergjik ose nga substanca irrituese. Si ta menaxhoni në farmaci

Dermatiti i kontaktit alergjik është shfaqja klinike e një reaksioni inflamator të vonuar, që shkaktohet te njerëzit alergjikë nga kontakti me alergjenët specifikë. Inflamacioni zhvillohet pas disa orësh kontakti. Janë të shumta...
transparent

nën42020

Shëndeti i lëkurës midis maskave dhe xhelit dezinfektues. Këshillat e dermatologëve

Përdorni pastrues joagresivë për të pastruar fytyrën, vendosni një produkt dermokozmetik funksional dhe masazhojeni mirë që ta përthithë lëkura para se të vini maskën mbrojtëse, lyeni duart dhe thonjtë me...
transparent

shk12022

Dermatitet. Menaxhimi në farmaci dhe aftësitë e farmacistit në lidhje me terapinë lokale

Dermatiti është një nga sëmundjet më të zakonshme dermatologjike, të menaxhuara në mënyrë të pavarur nga pacientët. Shpesh, këto situata menaxhohen në mënyrë të pavarur nga pacientët, qoftë sepse perceptohen si...
transparent

pri82022

Alergjitë te të rriturit. Rreziqe të mundshme nga produktet për lëkurën, që përmbajnë qumësht dhie

Sipas një letre kërkimore të botuar në Clinical & Experimental Allergy, njerëzit që vuajnë nga sëmundjet inflamatore dermatologjike duhet të shmangin përdorimin e produkteve të lëkurës që përmbajnë derivate...
transparent

kor62022

Dermatiti atopik dhe sëmundjet e lëkurës. Shpresa të reja për trajtim me barna biologjike

Sëmundjet alergjike të lëkurës, kryesisht dermatiti atopik, kanë shpresa të reja për trajtim falë barnave biologjike. Konfirmimi vjen nga Kongresi Kombëtar i 96-të...
transparent

maj222023

Jamballi, një fitokompleks për përdorim dermatologjik dhe kozmetik

Glycirrhiza glabra, i njohur gjerësisht si jamballi, është një bimë medicinale e përdorur që nga kohërat e lashta në fushën e ushqimit, atë farmakologjike, madje edhe në atë...
transparent

gus182023

Shëndeti i lëkurës. Përfitimet nga suplementet me bazë boronice

Marrja e përditshme e suplementeve me bazë boronice duket se rrit nivelet e disa specieve mikrobike në intestin të cilat kanë treguar se kanë efekte të dobishme për pacientët me...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC