dermatologji

pri172018

Në treg, infliximabi, biosimilar në trajtimet gastro-enterologjike, reumatologjike dhe dermatologjike

Komisioni i Produkteve Mjekësore për Përdorim te Njerëzit i EMA-s, ka dhënë mbështetjen e tij për autorizimin e hedhjes në treg të biosimilarit infliximab Sandoz. CHMP-ja e rekomandon atë për të gjitha indikacionet e miratuara për ilaçin referues në...
transparent

qer142018

Toksina botulinike e tipit A shfaq një efekt të ri. Zgjerohen indikacionet e saj

Deri më sot është përdorur për korrigjimin e rrudhave vertikale mes vetullave dhe të rrudhave jo estetike, që njihen me emrin “këmbët e pulës” dhe që bien në sy gjatë buzëqeshjes së plotë, për të cilat toksina botulinike e...
transparent

sht242018

Klindamicina e kombinuar në mënyrë galenike, fiton kundër aknes

Trajtimi i akne vulgaris-it mund të kalojë përmes shumë trajtimeve, por një nga më të përdorurat mbetet lidhja mes një antibiotiku dhe një agjenti dermotrofik. Mes antibiotikëve, një nga më të studiuarit në këtë fushë është...
transparent

tet92018

Akne vulgaris. Cili është derivati i ri i tetraciklinës që mori aprovimin e FDA-së?

Sareciclina, tregtuar me emrin Seysara nga ALMIRALL, ka marrë miratimin e FDA-së për pacientët nëntë vjeç e sipër, me lezione inflamatore të lidhura me akne vulgaris jo nodulare, të fazës së moderuar/të rëndë. Ajo merret...
transparent

shk252019

Pantenoli bën mirë për lëkurën. Ja, disa shembuj formulues...

Aplikimi i kremit me bazë pantenoli përmirëson trofizmin dermik, duke shtuar hidratimin e shtresës së sipërme të lëkurës (stratum corneum), duke rregulluar humbjen e ujit transepidermik dhe duke përmirësuar organizimin e lamelave lipidike intraqelizore. Efekte pozitive janë...
transparent

pri302019

Terapitë lokale kortizonike. Farmacistët kundërshtojnë dermatologët

Dermatologët dhe farmacistët nuk ndajnë të njëjtin mendim kur duhet të menaxhojnë përshkrimin e kremrave me kortizonikë me doza të larta dhe duhet të ndjekin, pra...
transparent

tet152020

Provohet efikasiteti i Filsuvezit në mbylljen e plagëve të epidermolizës buloze

Xheli lokal Filsuvez (AP101/Oleogel-S10) për epidermolizën buloze distrofike dhe junksionale është provuar efektiv në shërimin dhe mbylljen e plotë të plagëve të synuara, brenda 45 ditëve nga fillimi i trajtimit...
transparent

nën42020

Shëndeti i lëkurës midis maskave dhe xhelit dezinfektues. Këshillat e dermatologëve

Përdorni pastrues joagresivë për të pastruar fytyrën, vendosni një produkt dermokozmetik funksional dhe masazhojeni mirë që ta përthithë lëkura para se të vini maskën mbrojtëse, lyeni duart dhe thonjtë me...
transparent

dhj232020

Alopecia. Njohja e shkakut të rënies së flokëve dhe këshilla e farmacistit mbi trajtimin

Rënia e flokëve është një problem shumë i zakonshëm, që prek 50% të grave e 80% të burrave dhe mund të jetë manifestim i një sërë sëmundjesh. Për pacientin, alopecia është burim shqetësimi dhe ankthi të rëndë. Alopecitë...
transparent

shk182022

Ata që vuajnë nga acne rosacea, kanë rëndom simptoma okulare. Ja, cilat janë

Njerëzit që vuajnë nga rosacea, një sëmundje kronike inflamatore e lëkurës, shkaku i së cilës nuk dihet, kanë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma okulare, veçanërisht ndjesinë e trupave të huaj në sy, por edhe...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC