mbipeshë

tet222019

Kanabisi, mjet për të luftuar mbipeshën dhe diabetin. Pse literatura është ende kontradiktore

"Nëse shikojmë literaturën epidemiologjike, zbulojmë se përdoruesit e kanabisit kanë peshë më të ulët trupore, norma më të ulëta të diabetit tip 2, të sëmundjeve metabolike...
transparent

nën202019

Mjedrat favorizojnë kontrollin e glicemisë në rastet me prediabet dhe rezistencë nga insulina

Futja e mjedrave të kuqe në dietë, do të kishte efekt pozitiv në kontrollin e glicemisë, veçanërisht te njerëzit me prediabet dhe rezistencë nga insulina. Në këtë përfundim kanë arritur studiuesit e institutit të Teknologjisë në...
transparent

jan272020

Farmakovigjilenca. FDA-ja njofton se lorcaserina mund të jetë e rrezikshme

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave ka njoftuar siguri të dobët të lorcaserinës, një antagonist të receptorit të serotoninës 2C, që tregtohet si Belviq dhe Belviq XR, medikament i përdorur për menaxhimin e...
transparent

maj192020

Fleksibiliteti metabolik. Një fenotip i ri parashikon shtimin në peshë në të ardhmen

Një fleksibilitet i reduktuar metabolik ndaj ushqimit me përmbajtje të lartë yndyrnash, e predispozon individin ndaj shtimit në peshë. Kjo tregon se aftësia individuale për të oksiduar yndyrën ushqimore është një faktor...
transparent

pri212021

Antipsikotikët shtojnë rrezikun për mbipeshë dhe diabet

Midis efekteve anësore të antipsikotikëve, barnave të përdorura në trajtimin e sëmundjeve të tilla si skizofrenia, çrregullimi bipolar dhe sëmundje të tjera psikiatrike të karakterizuara nga iluzione, halucinacione dhe sjellje...
transparent

maj272021

Obeziteti. Ja, roli që luajnë karbohidratet dhe insulina

Duket se roli që luan insulina në rregullimin e masës dhjamore në trup është i pavarur nga karbohidratet që merren përmes dietës. Sipas modelit CIM, dhjami i tepërt është rezultat i konsumimit të karbohidrateve. Kjo...
transparent

qer42021

Studimi: semaglutide, agonist Glp-1, efektiv në trajtimin e mbipeshës te të rriturit

Sapo është botuar studimi “STEP 1” mbi semaglutiden e administruar një herë në javë nën lëkurë për trajtimin e mbipeshës te të rriturit. “Janë rekrutuar 1961 subjekte jo-diabetike me BMI ≥ 30 kg/m2 (ose ≥ 27 kg/m2 tek...
transparent

qer22022

A ka një vlerë “pragu” nën të cilën, rreziku nga konsumi i sheqerit është i papërfillshëm?

Nuk ka dyshim se konsumimi i pabalancuar i sheqerit është një nga shkaqet kryesore të mbipeshës, një gjendje që shton rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të rënda metabolike, përfshirë obezitetin, diabetin e tipit 2, sëmundjet...
transparent

sht122022

Udhëzime të reja për parandalimin obezitetit te gratë në moshë të mesme

Janë publikuar udhëzime të reja për parandalimin e obezitetit te gratë e moshës 40-60 vjeç, të cilat përfshijnë diskutime të individualizuara të ushqimit të shëndetshëm dhe aktivitetit...
transparent

sht232022

Mëngjesi i bollshëm mund të pakësojë oreksin, por nuk ndikon te pesha

Sipas një studimi të botuar në Cell Metabolism, marrja e sasive më të mëdha të kalorive në fillim të ditës nuk ndikon në metabolizmin e tyre, edhe pse një mëngjes i bollshëm i...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC