Zemër

gus32015

Si ndikojnë zhurmat në zemër

Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj zhurmave të trafikut mund të shtojë riskun për sëmundje kardiovaskulare. Kërkuesit britanikë kanë përdorur të dhënat për zhurmat e trafikut dhe shtrimet në spital për sëmundjet kardiovaskulare në Londër nga viti 2003 deri në 2010-ën,
transparent

gus42015

HDL largon kolesterolin dhe i paraprin riskut kardiovaskular

HDL, kolesteroli i mirë që ndihmon në heqjen e yndyrës nga muret e arterieve e ruan zemrën nga ishemia, megjithatë studime të kohëve të fundit sugjerojnë se vetëm rritja e niveleve hematike nuk e redukton riskun kardiovaskular.
transparent

gus52015

Sitagliptina te pacientët me diabet, nuk e rrit riskun kardiovaskular

Shtimi i sitagliptinës në terapinë e pacientëve me diabet të tipit 2 duket se nuk e rrit mundësinë për efekte anësore kardiovaskulare. Faktin e konfirmojnë rezultatet e një studimi të publikuar në revistën "Neë England journal of medicine"
transparent

shk192019

EMA: Stop barnave me fenspiride kundër kollës. Rrezikojnë zemrën

Agjencia Europiane e Barnave rekomandon pezullimin në të gjithë Bashkimin Europian të shurupeve dhe tabletave kundër kollës, me bazë fenspiridesh, të përdorura te fëmijët dhe të rriturit. Ato mund të shkaktojnë ndryshime të...
transparent

maj142019

Takikardia te fëmijët. Betabllokuesit në formë shurupi, të përgatitur në farmaci

Takikarditë supraventrikulare në moshë pediatrike paraqesin një sfidë jo vetëm për pediatrin, por edhe për kardiologun e adultëve që gjendet përballë një pacienti të vogël në situatë emergjence. Veçanërisht, për të mos u nënvlerësuar...
transparent

pri222020

Si e sulmon trupin tonë Covid-19? Virusi vepron ndryshe nga çdo patogjen i njohur deri më tani

Infeksioni nga Covid-19 jo vetëm që sulmon mushkëritë, por edhe zemrën, enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Kjo është një sëmundje sistemike që prek të gjithë...
transparent

pri162021

Covid-19 përshpejton plakjen e pacientit dhe lë pasoja të parikuperueshme në disa organe

Covid-19, përveç efekteve anësore që zgjasin edhe disa muaj pasi pacienti e ka kaluar sëmundjen, dëmton disa organe jetësore, duke shkaktuar sëmundje që pacienti nuk i ka pasur më parë. Mjekja Nirvana Mithi shpjegon për...
transparent

tet82021

Sëmundjet metabolike. Agjërimi me ndërprerje është një strategji efektive. Ja, si funksionon

Nga një artikull i botuar në Endocrine Reviews, revista zyrtare e Shoqatës Endokrine, del se përqendrimi i marrjes së të gjitha kalorive ditore në të njëjtën dritare prej 8-10 orësh, ditë pas dite, paraqet një strategji...
transparent

nën182021

Rreziku i lartë kardiometabolik dhe roli që luajnë barishtet dhe erëzat në dietën ushqimore

"Konsumimi i një vakti që përmban barishte dhe erëza zbut lipeminë pas ngrënies, hipergliceminë dhe stresin oksidativ dhe përmirëson funksionin endotelial. Megjithatë, deri më sot, janë kryer vetëm studime të kufizuara mbi...
transparent

mar152022

Prof. Dr. Silva Bala: Pasojat post covid po i rikthejnë pacientët në spital, shpesh, edhe në oksigjenoterapi

Ka pacientë që rikthehen në ish-sanatoriumin e Tiranës edhe disa muaj pasi e kanë kaluar Covid-19, për shkak të pasojave që u ka shkaktuar virusi, duke iu dëmtuar edhe organe...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC