Kanabis

dhj172014

Kanabisi në farmaci, sugjerime për një përgatitje galenike të standardizuar

Kanabisi, si drogë bimore, është i pranishëm prej vitit 2013 në farmacitë italiane dhe mund të përshkruhet nga mjeku sipas ligjit 94/98
transparent

jan282016

Itali, kanabisi për përdorim mjekësor pjesë e një projekti pilot shtetëror

Në Itali ka nisur një projekt pilot shtetëror për përdorimin mjekësor të kanabisit. “Nisma është në të njëjtën linjë me atë që po ndodh tashmë në shumë shtete evropiane”, komenton Federico Tonioni, psikiatër në poliklinikën “Gemelli” në Romë, i cili thotë se duhet të tejkalohet instrumentalizimi i k
transparent

jan112018

Pacientët ankohen për mungesën e kanabisit: “Po na shtyni drejt krimit!”

“Perspektivat terapeutike të kanabisit janë pa dyshim interesante, por të dhënat që kemi deri më sot për to, nuk mjaftojnë. Kjo është arsyeja se pse për zhvillimin dhe vendosjen e rregullave në këtë treg të ri duhet të vendosë kërkimi shkencor e faktet klinike dhe jo kërkesa e pacientëve që
transparent

pri232018

Kanabisi terapeutik. FDA-ja aprovon të parin bar për epilepsinë te fëmijët

Jemi shumë afër aprovimit për herë të parë të një bari që ka në bazë të tij një substancë të marijuanës, kanabidiolin (CBD), i cili mund të përdoret për fëmijët me kriza të rënda epileptike. Komiteti i ekspertëve të FDA-së ka mbështetur hedhjen në treg të...
transparent

qer52018

5 të vdekur nga kanabinoidet sintetike. Përmbanin brodifacoum, helm kundër minjve

Më shumë se 200 vetë kanë pësuar hemorragji të rënda dhe të pashpjegueshme të lidhura me përdorimin e kanabinoideve sintetike, të cilat përmbanin brodifacoum, një antikoagulant, antagonist i vitaminës K, i përdorur...
transparent

kor52019

Bie përdorimi i opioideve në SHBA, falë përdorimit të kanabisit

90% e përdoruesve të kanabisit terapeutik për kontrollin e dhimbjeve, të cilët kishin marrë barna opioide për të njëjtën arsye, reduktuan ose eliminuan plotësisht përdorimin e këtyre barnave. Këto janë rezultatet e spikatura të...
transparent

tet222019

Kanabisi, mjet për të luftuar mbipeshën dhe diabetin. Pse literatura është ende kontradiktore

"Nëse shikojmë literaturën epidemiologjike, zbulojmë se përdoruesit e kanabisit kanë peshë më të ulët trupore, norma më të ulëta të diabetit tip 2, të sëmundjeve metabolike...
transparent

nën182019

Aprovohen në Angli dy barna me bazë kanabisi për epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli ka aprovuar së fundi dy barna me bazë kanabisi për trajtimin e epilepsisë dhe sklerozës së shumëfishtë. Këto miratime vijnë pas prezantimit të udhëzimeve të reja nga NICE, organi që...
transparent

jan272022

Kanabisi, si alternativë për trajtimin e epilepsisë së rëndë të fëmijërisë

Te 10 fëmijë me epilepsi të rëndë në Britaninë e Madhe, trajtimi me kanabis reduktoi me 86% frekuencën mujore të krizave. Siç u raportua në BMJ Pediatrics Open, fëmijët nuk kishin përfituar nga barnat konvencionale dhe...
transparent

maj92023

Kanabisi medicinal lehtëson dhimbjet e kancerit dhe ul përdorimin e opioideve

Sipas një studimi të botuar në "BMJ Supportive & Palliative Care", kanabisi medicinal mund të lehtësojë në mënyrë të sigurt dhimbjet e shkaktuara nga kanceri dhe mund të...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC