astmë

maj312014

Beta bllokuesit kardio-selektivë, a janë të sigurtë në astmën bronkiale?

Përgjigjia është pothuajse e afirmuar duke e gjykuar nga konkluzionet e një rishikimi sistematik të një metanalize të koordinuar nga Daniel Morales, kërkues në Universitetin e Dundee në Skoci dhe publikuar në Chest.
transparent

gus52014

Me inhalatorin kortizonik rritesh më pak

Dy shqyrtime sistematike sugjerojnë se përdorimi i barnave inhalatore kortikosteroide do të ngadalësonte rritjen e fëmijëve nën trajtim për astmë bronkiale.
transparent

tet112014

Rreziku i astmës reduktohet kur fëmija fle me një kafshë

Një studim i gjërë vëzhgimor konfirmon përfundimet e mëparshme: tek foshnjat të cilat në 3 muajt e parë të jetës flenë në kontakt me qimet e kafshëve, reduktohen me 79% shanset e zhvillimit të astmës në 6 vitet e para të jetës.
transparent

tet282014

Efekti i erëzave në organizëm

Erëzat nuk njihen vetëm për aromën që u japin ushqimeve, por edhe për efektet dobiprurëse në shëndetin tonë. Vetitë e tyre mjekësore njerëzit i kanë zbuluar që në lashtësi dhe ja cilat janë disa nga erëzat më të mira për organizmin...
transparent

nën272014

Probiotikët parandalues të atopisë te foshnjat

Marrja e probiotikëve gjatë shtatzënisë dhe pas saj (në periudhën e ushqyerjes me gji), ndihmon në parandalimin krijimit të dermatitit atopik te foshnjat.
transparent

jan152015

Ekstrakt i Xhinko Bilobas: EMA konfirmon efikasitetin në demencë

Xhinko Biloba (GB), një nga pemët më antike ekzistuese është gjithashtu një nga fitoterapikët më të përdorur në botë dhe pas shumë mosmarrëveshjeve, EMA ka konfirmuar efikasitetin e tij kundër demencës së lehtë dhe të moderuar. . Duke pasur parasysh përdorimin e saj të gjerë në mbarë botën, është e
transparent

jan162015

Anafilaksia: udhëzime mbi përdorimin e duhur të barnave

Në rastin e anafilaksisë adrenalina është trajtimi i duhur për t’u administruar në mënyrë të menjëhershme. Për fat të keq, vetëm disa pacientë e përdorin ashtu siç duhet auto-injeksionin e përshkruar nga mjeku.
transparent

pri182015

Terapitë alternative dhe mungesa e efikasitetit ndaj ekzemës

Ekzema ose dermatiti atopik është një sëmundje kronike inflamatore që shfaqet fillimisht me skuqje të lehta dhe fshikëza të cilat shkaktojnë kruarje. Ajo mund të lidhet me sëmundje të tjera atopike si riniti dhe astma.
transparent

tet52015

Sëmundjet pulmonare obstruktive kronike, nga ERS risitë e fundit mbi qasjet terapeutike

Mes temave kryesore në Kongresin e 25° të “European Respiratory Society” (ERS), që u mbyll fundjavën e kaluar në Amsterdam u diskutua edhe mbi patogjenezën e astmës dhe bronkopneumonisë kronike obstruktive (BPKO). Specialistët i shohin këto dy sëmundje jo më si dy patologji me fenotipe të specifiku
transparent

shk182016

Azitromicina për parandalimin e riskut astmatik: Efektet negative i tejkalojnë përfitimet

Në një artikull të publikuar në revistën “Jama”, pohohet se azitromicina e administruar në shenjat e para të ftohjes te fëmijët me histori infeksionesh respiratore, ul mundësitë për të zhvilluar astmë bronkiale. Pohimin e bën Leonard Bacharier nga departamenti i Pediatrisë në “Washington University
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC