SUPLEMENTET

qer72014

Shtimi i hekurit, gratë e reja më të forta me dozën e duhur

Marrja e përditshme e suplementëve të hekurit tek gratë në moshën e rriprodhimit duket se rrit performancën fizike, sipas rezultateve të rishikimit të literaturës me autore Sant-Rayn Pasricha dhe nga kolegët e saj të departamentit të mjekësisë të Universitetit të Melbourne në Australi.
transparent

kor152014

Mundësia e hiperkalçemisë dhe hiperkalçurisë nga suplementet e kalçiumit dhe vitaminës D

Tek disa gra në postmenopauzë plotësimi me kalçium dhe vitaminë D mund të shkaktojë hiperkalçemi dhe hiperkalçuri.
transparent

tet72014

Suplementet ushqyese, nga përdorimi i tepruar trefishohen lezionet në mëlçi

Gjatë 10 viteve të fundit, suplementet ushqimore dietike apo me bazë bimore të përdorura nga ndjekësit e bodybuilding apo gra të moshës së mesme në përpjekje për të humbur peshë, janë bërë shkak gjithmonë e më i rëndësishëm në dëmtimin e mëlçisë.
transparent

tet292014

SHBA, 2/3 e suplementeve të ndaluara janë ende në shitje

Në Shtete e Bashkuara një sasi e madhe suplementesh ushqimore, zyrtarisht të tërhequra sepse kanë përbërës të ndaluar nga Administrata e Barnave dhe Ushqimit (FDA), vazhdojnë të jenë në shitje
transparent

mar242015

Suplementimi me vitaminë D nuk e ul tensionin e gjakut

Një rishikim i disa studimeve klinike, i sapo publikuar në revistën “JAMA Internal Medicine” sugjeron se vitamina D nuk shërben për të ulur presionin e gjakut dhe nuk duhet përdorur si anti-hipertensiv.
transparent

qer222020

Bashkëjetesa me virusin është e mundur, nëse kujdesemi për rrugët e sipërme të frymëmarrjes

Pandemia ka sjellë në qendër të vëmendjes rrugët e sipërme të frymëmarrjes, që janë rrugët kryesore të hyrjes së coronavirusit. Për mbrojtjen nga ai, është folur...
transparent

sht242020

Suplementet e vajit të peshkut përmirësojnë fertilitetin mashkullor. Studimi në “Jama”

Konsumimi i suplementeve të vajit të peshkut mund të ketë përfitime në fertilitetin mashkullor pasi ka treguar se përmirëson cilësinë e spermës dhe nivelet e hormoneve të lidhura me pjellorinë te burrat e rinj të shëndetshëm...
transparent

dhj292020

Vitaminat A, E dhe D reduktojnë çrregullimet respiratore. Ja, çfarë thotë studimi

Marrja e vitaminave A, E dhe D mund të lidhet me një reduktim të çrregullimeve respiratore. Këtë e ka thënë një studim vëzhgues i botuar në “BMJ Nutrition Prevention & Health”, sipas të cilit lidhja u gjet me marrjen e...
transparent

maj242021

Aloe te suplementet ushqimore... Loja mbaron këtu. Po tani?

Kanë kaluar dy vjet qëkur EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë së Ushqimit) dha një mendim negativ në lidhje me derivatet e hidroksantranceneve që gjenden zakonisht tek aloe dhe që përdoren në ushqime dhe në suplemente...
transparent

kor62021

Barnat në shtatzëni. Nga suplementet, te terapitë kronike: këshillat e farmacistit

Marrja e barnave gjatë shtatzënisë lidhet me frikë dhe shqetësime në lidhje me efektet e mundshme negative që mund të kenë në fetus. Para së gjithash, farmacistët kanë për detyrë të sigurojnë gratë shtatzëna se vetëm...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC