Shëndetësi

nën42022

Presioni i lartë i gjakut mund të përshpejtojë plakjen e kockave

Edhe pse presioni i lartë i gjakut lidhet kryesisht me një rrezik të shtuar për probleme me sistemin kardiovaskular, studimet e fundit kanë treguar se ai mund të ketë pasoja mjaft të rënda negative edhe në kocka.
Të dhënat nga hulumtimet tregojnë pa mëdyshje se hipertensioni mund të shoqërohet me dëmtime të konsiderueshme të kockave, pra, me të ashtuquajturën osteoporozë.
Osteoporoza është një sëmundje kockore në të cilën zvogëlohet dendësia minerale e kockave dhe masa e kockave. Kjo mund të pakësojë forcën e kockave dhe të rrisë rrezikun e thyerjeve dhe frakturave. Për shkak se sëmundja është kryesisht asimptomatike, shumë njerëz nuk e dinë se e kanë atë, derisa të thyejnë një kockë. Frakturat mund të ndodhin në çdo kockë, por më së shpeshti në rruaza, shpinë ose kyç. Rreziku i osteoporozës rritet me moshën.
Por, le të shohim se çfarë i bën shkencëtarët të mendojnë se ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis presionit të lartë të gjakut dhe osteoporozës.

Në vitin 2022, Shoqata Amerikane e Zemrës kreu një studim me minj që dha një pasqyrë krejt të re në parandalimin e hipertensionit dhe osteoporozës. Studiuesit ngritën artificialisht presionin e gjakut të minjve të ndarë në grupmosha të ndryshme, duke studiuar efektet që kishte hipertensioni në kockat e tyre. Te minjtë më të vjetër, nuk u vu re asnjë rënie domethënëse në shëndetin e kockave, sepse humbja e kockave ndodh në mënyrë të pashmangshme me moshën. Por te minjtë e rinj, arrihet një efekt dukshëm i ndryshëm - hipertensioni ka një efekt jashtëzakonisht negativ në densitetin e tyre kockor. Hulumtimet tregojnë se presioni i lartë i gjakut është në gjendje të mplakë kockat e minjve më të rinj deri në 25 vjet njerëzorë! Pas eksperimentit, cilësia e kockave të minjve të rinj me presion të lartë të gjakut ishte e ngjashme me kockat e minjve të moshuar që nuk kishin presion të lartë të gjakut. Përfundimi është se hipertensioni rrit ndjeshëm rrezikun e plakjes së parakohshme të kockave.
Shkencëtarët besojnë se sa më herët të zbulohet prania e hipertensionit dhe të fillohet trajtimi i tij, aq më i suksesshëm do të jetë parandalimi i uljes së densitetit të kockave me kalimin e moshës. Për fat të keq, hipertensioni është shpesh asimptomatik dhe është e mundur të vuani prej tij për shumë vite pa qenë kurrë në dijeni të tij. Prandaj, mënyra e vetme për të parandaluar efektin negativ të hipertensionit në kockat tuaja është të fitoni zakonin e monitorimit të rregullt të presionit të gjakut që në moshë të re.
Është më mirë ta bëni në shtëpi, sepse matja e presionit të gjakut në zyrën e mjekut mund të jetë e pamjaftueshme. Për të përcaktuar me siguri nëse vuani nga hipertensioni, duhet të bëni matje ditore dhe të ndiqni disa rekomandime bazë:


1. Zgjidhni aparat të përshtatshëm të presionit të gjakut për ju

Hapi i parë dhe më i rëndësishëm nëse keni ndërmend të matni presionin e gjakut në shtëpi është të zgjidhni një matës presioni të gjakut të saktë dhe të lehtë për t'u përdorur.
Mund të zgjidhni midis pajisjeve aneroide dhe elektronike. Vini re se matja me një pajisje aneroide kërkon më shumë saktësi dhe përvojë. Mund të jenë shumë të përshtatshme për t'u përdorur në zyrën e mjekut, por në shtëpi është më i këshillueshëm përdorimi i një pajisjeje dixhitale.
Monitoruesit elektronikë ose dixhitalë të presionit të gjakut, nga ana tjetër, janë të saktë dhe jashtëzakonisht të lehtë për t'u përdorur dhe kjo mund t'ju inkurajojë ta bëni matjen e presionit të gjakut një rutinë të dobishme ditore.


Sigurisht, është mirë të besoni te një pajisje cilësore që është e certifikuar nga mjekësia. Pajisjet SENDO, për shembull, përdorin teknologjinë japoneze, falë së cilës mund të mbështeteni në saktësinë gjatë matjes së presionit të gjakut, deri tani e arritshme vetëm me matje nga personeli mjekësor. Me shtypjen e një butoni, mansheta fillon të mbushet vetë me ajër dhe ekrani tregon matjet e sakta - presionin e gjakut sistolik, diastolik dhe pulsin. Disa modifikime të pajisjeve SENDO mund të raportojnë praninë e aritmisë, të përcaktojnë se në cilën kategori rreziku bëni pjesë, të llogarisin vlerat mesatare të treguesve tuaj dhe të ruajnë informacione për përdorues të shumtë.


2. Mësoni të matni saktë presionin e gjakut

Shumë njerëz e konsiderojnë matjen e presionit të gjakut si një "punë të lehtë" dhe nuk e dinë se duhet të ndjekin disa rekomandime për të bërë matje të sakta dhe për t'u siguruar që po e monitorojnë saktë gjendjen e tyre.
Disa nga këto janë:
- Mos pini duhan, mos pini pije me kafeinë ose mos u ushtroni 30 minuta përpara se të matni presionin e gjakut.
- Vendoseni manshetën në krahun tuaj në mënyrë korrekte. Nuk duhet të jetë as shumë e ngushtë dhe as shumë e lirë, nuk duhet të vendoset mbi rroba.
- Uluni në një pozicion të drejtë me shpinë të mbështetur, këmbët tuaja duhet të jenë në dysheme dhe krahu juaj duhet të mbështetet në mënyrë që bërryli të jetë në nivelin e zemrës.
- Në rast se nuk jeni diagnostikuar me hipertension, por dëshironi të filloni të monitoroni rregullisht presionin e gjakut, ndiqni këto rekomandime: mateni presionin e gjakut në të njëjtën kohë çdo ditë, për shembull, dy herë në mëngjes dhe dy herë në mbrëmje, për një javë. Regjistroni rezultatet dhe më pas bisedoni me mjekun tuaj.


Dhe tani që dini se si të monitoroni presionin e gjakut, ja disa rekomandime se si të parandaloni osteoporozën:

Ndryshoni mënyrën e të ushqyerit. Pakësoni marrjen e produkteve gjysmë të gatshme, ëmbëlsirave, pijeve të ëmbla, alkoolit. Konsumoni më shumë perime, drithëra, shpendë, peshk, arra, avokado, vaj ulliri. Shmangni duhanin dhe kufizoni pijet alkoolike.
Për të parandaluar humbjen e kockave, ju duhet të merrni sasinë e duhur të kalciumit. Për këtë qëllim, fokusohuni te produktet e qumështit, brokoli, lakra, salmoni dhe tofu. Vitamina D është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e kockave. Atë mund ta merrni duke ngrënë ton, salmon, vezë dhe duke marrë më shumë rreze dielli. Nëse e keni të vështirë të merrni mjaftueshëm kalcium dhe vitaminë D, mund t'i merrni ato në formën e suplementeve dietike.
Përfshini aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme. Ushtrimet e mbajtjes së peshës, si: ecja, vrapimi, tenisi, ngjitja e shkallëve dhe trajnimi me peshë mund t'ju ndihmojnë të ndërtoni kocka të forta dhe të ngadalësoni humbjen kockore. Sigurisht, ju duhet të jeni të qëndrueshëm dhe të bëni një përpjekje afatgjatë.
Është e rëndësishme të mbani mend se kontrolli i mirë i presionit të gjakut, i kombinuar me një mënyrë jetese të shëndetshme, mund të sigurojë shëndet të mirë të kockave dhe t'ju mbrojë nga osteoporoza dhe sëmundje të tjera të lidhura me hipertensionin.


Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC