perime

kor292022

Dieta për të rënë në peshë. Shtimi i proteinave lidhet me ushqyerje më të shëndetshme

Shtimi modest i marrjes së proteinave, nga 18% në 20% të numrit të përgjithshëm të kalorive, lidhet me zakone dukshëm më të shëndetshme të ushqyerjes dhe rritje...
transparent

gus32022

Ushqimet shumë të përpunuara lidhen me një rrezik në rritje të zhvillimit të demencës

Njerëzit që ndjekin një dietë të përbërë nga përqindje të larta ushqimesh shumë të përpunuara mund të jenë më të rrezikuar për të zhvilluar demencë, krahasuar me ata...
transparent

nën142022

Medikamenti për rënien në peshë që është i dobishëm edhe për adoleshentët

Sipas një studimi të botuar në New England Journal of Medicine, bari semaglutide, i miratuar për menaxhimin e peshës te të rriturit obezë ose mbipeshë, mund të jetë...
transparent

dhj82022

Inulina mund të nxisë një inflamacion të ngjashëm me alergjinë

Inulina mund të nxisë një lloj inflamacioni të ngjashëm me alergjinë në mushkëri, intestin dhe pjesë të tjera të trupit, sipas një studimi të botuar në Nature. “Sasi të vogla të...
transparent

dhj132022

Dieta e pasur me vitaminë K ul rrezikun për fraktura te të moshuarit

Nivelet e larta të vitaminës K1 shoqërohen me një reduktim të rrezikut afatgjatë të hospitalizimeve për shkak të frakturave, veçanërisht të ijëve, te gratë e moshuara. Në...
transparent

dhj212022

Dieta e shëndetshme me bazë bimore redukton rrezikun për kancer kolorektal

Një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme me bazë bimore dhe me pak ushqime të pashëndetshme me bazë bimore redukton rrezikun për zhvillimin e kancerit...
transparent

jan232023

Vitamina A dhe mikrobiota intestinale

Vitamina A është një përbërës i tretshëm në yndyrë që gjendet në formën e retinolit (dhe analogëve të retinoideve) kryesisht te qumështi, vaji peshkut, veza dhe shumë...
transparent

jan252023

Vdekja e parakohshme dhe ushqyerja. Raporti i rrezikut mes tyre

Rreziku për vdekje të parakohshme mund të reduktohet edhe duke ndjekur një dietë të shëndetshme, sipas një studimi të publikuar në “JAMA Internal Medicine”, dhe të...
transparent

jan302023

Sëmundja renale kronike. Omega 3 e përftuar nga peshqit redukton rrezikun

Nivelet e larta të acideve yndyrore omega 3 që gjenden te peshqit dhe ushqimet e detit shoqërohen me një rrezik më të ulët për sëmundje renale kronike dhe rënie më të ngadaltë...
transparent

shk32023

Pesha trupore. Marrja ditore e kalorive është më e rëndësishme se koha ndërmjet vakteve

Shpeshtësia e konsumimit dhe madhësia e vakteve janë një përcaktues më i fortë i humbjes ose shtimit në peshë sesa koha midis vakteve, sipas një hulumtimi të botuar në...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC