mushkëri

gus92019

Skleroza sistemike. Nintedanibi merr rekomandime pozitive për zgjerim të indikacionit

Një komitet këshillues i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave ka vendosur, me 10 vota pozitive dhe 7 negative, se nintedanibi (Ofev) mund të aprovohet për trajtimin e sëmundjes intersticiale të mushkërive, të...
transparent

sht132019

Transplanti i mushkërive. Një medikament jo shumë i përdorur, mund të ketë ndikim të madh në mbijetesë

Autorët e një studimi të ri të botuar në “JAMA Network Open” kanë identifikuar një kombinim barnash që duket se zgjat ndjeshëm mbijetesën e pacientëve pas një...
transparent

pri222020

Si e sulmon trupin tonë Covid-19? Virusi vepron ndryshe nga çdo patogjen i njohur deri më tani

Infeksioni nga Covid-19 jo vetëm që sulmon mushkëritë, por edhe zemrën, enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Kjo është një sëmundje sistemike që prek të gjithë...
transparent

kor222020

Kanabidioli mund të ndihmojë eliminimin e dëmtimit inflamator të mushkërive nga Covid-19

Kanabidioli mund të ndihmojë në reduktimin e stuhisë së citokinave dhe inflamacionit të rëndë të mushkërive që shfaqet në disa pacientë me Covid-19. “Studimet tona laboratorike tregojnë se kanabidioli i pastër mund...
transparent

pri162021

Covid-19 përshpejton plakjen e pacientit dhe lë pasoja të parikuperueshme në disa organe

Covid-19, përveç efekteve anësore që zgjasin edhe disa muaj pasi pacienti e ka kaluar sëmundjen, dëmton disa organe jetësore, duke shkaktuar sëmundje që pacienti nuk i ka pasur më parë. Mjekja Nirvana Mithi shpjegon për...
transparent

qer212021

Pralsetinibi, i sigurt dhe efektiv në tumoret pulmonare dhe të tiroides me ndryshime të gjenit RET

Rezultatet e studimit klinik të fazës I/II ARROW, nënshkruar nga studiuesit në Qendrën e Kancerit të Universitetit të Teksasit tregojnë se një dozë ditore e pralsetinibit, një frenues tepër selektiv i RET-it...
transparent

mar152022

Prof. Dr. Silva Bala: Pasojat post covid po i rikthejnë pacientët në spital, shpesh, edhe në oksigjenoterapi

Ka pacientë që rikthehen në ish-sanatoriumin e Tiranës edhe disa muaj pasi e kanë kaluar Covid-19, për shkak të pasojave që u ka shkaktuar virusi, duke iu dëmtuar edhe organe...
transparent

nën302022

BPKO. Morfina me dozë të ulët nuk e përmirëson dispnenë

Sipas një studimi të publikuar në JAMA, morfina nuk e redukton dispnenë e rëndë te pacientët me bronkopneumopati kronike obstruktive (BPKO)...
transparent

shk142023

Astragalusi. Terapi potenciale kundër sepsisit

Patogjeneza e sepsisit konsiston në një përgjigje të çrregulluar ndaj infeksionit në kuptimin jo vetëm të rritjes së inflamacionit, por edhe të imunosupresionit. Kjo përgjigje...
transparent

qer92023

Kanceri i mushkërive. Një trajtim i ri ul rrezikun e vdekjes me 50%

Karcinoma pulmonare jo me qeliza të vogla (NSCLC) përbën një sfidë të rëndësishme në praktikën klinike, por një opsion i ri trajtimi mund të ndezë një dritë jeshile për...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC