lodhja

pri82019

Në sklerozën e shumëfishtë, kakaoja redukton ndjesinë e lodhjes

Sipas rezultateve të një studimi të vogël të botuar në “Journal of Neurosurgery Neurosurgery & Psychiatry”, kakaoja mund të reduktojë lodhjen që lidhet zakonisht me sklerozën e shumëfishtë (SM). Shkaqet e lodhjes...
transparent

sht182020

Xhinsengu dhe efekti i tij kundër lodhjes. Një grup i tërë bimësh, me veti adaptogjene

Xhinseng (Ginseng) është emri i zakonshëm që përdoret për të identifikuar një grup bimësh me veti adaptogjene, së cilës i përkasin specie të shumta, çdonjëra me vetitë e veta. Në përgjithësi, këto bimë lehtësojnë ndjesinë e...
transparent

shk222021

Covid-19, tre simptomat klasike nuk mjaftojnë për të identifikuar kush duhet testuar

Sipas një studimi të botuar në “Journal of Infection”, testimi për Covid-19 vetëm i atyre që kanë atë që quhet tashmë triada klasike e simptomave, domethënë kollë, temperaturë dhe humbje të nuhatjes, mund të na ketë bërë të humbim...
transparent

qer32021

Ndërrimi i stinës. Lodhja, ankthi, pagjumësia dhe çrregullimet intestinale. Këshillat e farmacistit

Me ndërrimin e stinës shumë njerëz shfaqin simptoma të tilla, si: lodhja, pafuqia, nervozizmi, ankthi dhe pagjumësia, por edhe intestini iu nënshtrohet efekteve që kanë...
transparent

kor192021

Lodhja e lidhur me stresin. Rhodiola rosea, një trajtim i vlefshëm. Këshilla e farmacistit

Jo rrallëherë ndodh që dikush të futet në farmaci dhe të kërkojë medikament për lodhjen e shkaktuar nga stresi, veçanërisht në këtë periudhë të zgjatur të krizës pandemike Covid-19. Nëse stresi zgjat prej një kohe të shkurtër...
transparent

jan172023

Lidhja ndërmjet pasivitetit fizik dhe long-Covid

Një studim i publikuar së fundi në “Scientific Reports”, ka treguar se ekziston një lidhje ndërmjet long-Covid dhe pasivitetit fizik, i cili në vetvete mund të konsiderohet si...
transparent

shk242023

Ndërhyrja e duhur dietike redukton lodhjen e shkaktuar nga kanceri

Sipas një studimi të botuar në “Nutrition and Cancer”, një ndërhyrje dietike e synuar mund të ndihmojë në reduktimin e sindromës së lodhjes kronike te pacientët me kancer (CRF)...
transparent

mar302023

Shëndeti mendor dhe lodhja muskulare. Efektet dhe përfitimet e koenzimës Q10

Koenzima Q10 (CoQ10) ose ubiquinone është një molekulë e cila është njohur prej kohësh për rolin e saj të rëndësishëm në përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientëve...
transparent

maj102023

Lodhja post-Covid. Terapia konjitive e sjelljes mund të jetë efikase

Sipas një studimi të publikuar në “Clinical Infectious Diseases”, terapia konjitive e sjelljes ofron përfitime te pacientët me sindromën e lodhjes së rëndë pas infektimit...
transparent

qer92023

Kanceri i mushkërive. Një trajtim i ri ul rrezikun e vdekjes me 50%

Karcinoma pulmonare jo me qeliza të vogla (NSCLC) përbën një sfidë të rëndësishme në praktikën klinike, por një opsion i ri trajtimi mund të ndezë një dritë jeshile për...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC