kolla

shk232018

Pishë, eukalipt dhe mente. Përgatitje galenike kundër simptomave të të ftohtit

Bashkë me dimrin, shtohet edhe nevoja e gjetjes së kurës së duhur për bllokimet e hundës, për kollën dhe të ftohtin. Ja, disa formulime të nevojshme galenike për të luftuar...
transparent

gus172018

I rrezikojnë apo i mbrojnë bebet, vaksinat e bëra nga nëna gjatë shtatzënisë?

A ekziston një lidhje mes vaksinimit në shtatzëni dhe rrezikut për sëmundje apo vdekje të fëmijës në gjashtë muajt e parë të jetës? Kësaj pyetjeje i është përgjigjur Lakshmi Sukumarani, autore kryesore e një studimi të...
transparent

tet292018

Pomadat balsamike efikase për kollën, shërojnë edhe onikomikozën

Vajrat esenciale mund të jenë efikase për trajtimin e infeksioneve të aparatit të sipërm respirator. Një formulim klasik në këtë aspekt, mund të jetë pomada vajore. Mes esencave më të përdorura, kujtojmë atë të pishës dhe të...
transparent

shk192019

EMA: Stop barnave me fenspiride kundër kollës. Rrezikojnë zemrën

Agjencia Europiane e Barnave rekomandon pezullimin në të gjithë Bashkimin Europian të shurupeve dhe tabletave kundër kollës, me bazë fenspiridesh, të përdorura te fëmijët dhe të rriturit. Ato mund të shkaktojnë ndryshime të...
transparent

maj232019

Barnat për kollën. Anulohet autorizimi i tregtimit të fenspirides në BE

Komiteti i sigurisë në EMA, ka kërkuar një rekomandim për revokimin e autorizimit për tregtim në BE të disa barnave që kanë në bazë fenspiride. Kërkesa, që është bërë e ditur nëpërmjet një note zyrtare të organit të kontrollit...
transparent

mar52020

Kolla kronike. Rezultate premtuese nga bari i ri i marrë në studim

Gefapixanti, agonisti i ri P2X3 që bllokon një receptor të përfshirë në reflektimin e kollës, po shfaq rezultate premtuese në menaxhimin e kollës kronike, edhe kur shqetësimi vazhdon për më shumë se 15 vjet. Këtë...
transparent

nën152022

Vaji esencial i borzilokut. Studiohen efektet e dobishme kundër toksicitetit riprodhues

Origanum Majorana i përket familjes Labiatae dhe përdoret gjerësisht në mjekësinë tradicionale, në industrinë ushqimore dhe atë kozmetike. Është një bimë aromatike, shumë e...
transparent

dhj62022

Kolla e thatë. EMA rekomandon tërheqjen e barnave me përmbajtje folkodine

Komiteti i Sigurisë në EMA (PRAC), ka rekomanduar tërheqjen nga tregu i BE të të gjitha medikamenteve me bazë folkodine të përdorura te të rriturit dhe fëmijët për trajtimin...
transparent

jan242023

Shurupet e kontaminuara. Alarmi i OBSH-së për Europën: përmbajnë sasi të dëmshme substancash toksike

OBSH-ja në Europë ka raportuar qarkullimin e dy shurupeve për kollën dhe simptomat e ftohjes dhe gripit që përmbajnë sasi të papranueshme të substancave të dëmshme. Zyra...
transparent

maj222023

Jamballi, një fitokompleks për përdorim dermatologjik dhe kozmetik

Glycirrhiza glabra, i njohur gjerësisht si jamballi, është një bimë medicinale e përdorur që nga kohërat e lashta në fushën e ushqimit, atë farmakologjike, madje edhe në atë...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC