yndyra

gus42015

HDL largon kolesterolin dhe i paraprin riskut kardiovaskular

HDL, kolesteroli i mirë që ndihmon në heqjen e yndyrës nga muret e arterieve e ruan zemrën nga ishemia, megjithatë studime të kohëve të fundit sugjerojnë se vetëm rritja e niveleve hematike nuk e redukton riskun kardiovaskular.
transparent

tet192017

Më pak karbohidrate dhe më shumë yndyrna mund të përmirësojnë gjendjen shëndetësore

Të dhënat nga studimi PURE, Prospective Urban Rural Epidemiology, prospektik multicentrik dhe ndërkombëtar, në të cilin kanë marrë pjesë më shumë se 135.000 persona që vijnë nga 18 vende me të ardhura të ulëta, të mesme dhe të larta, dëshmojnë se një konsum i lartë i karbohidrateve lidhe
transparent

jan212019

Ja se pse në një dietë, nuk duhen eliminuar karbohidratet

Dietat e varfra me karbohidrate, që i kufizojnë këto ushqime në favor të një raporti më të lartë të proteinave apo yndyrnave, ose të të dyjave, janë një strategji popullore për humbjen në peshë. Megjithatë, efekti afatgjatë i...
transparent

qer72019

Acidet yndyrore trans. Miratohen kufizimet për produktet e ambalazhuara

Në vijim të paralajmërimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, edhe Bashkimi Evropian ka hedhur një hap vendimtar drejt eliminimit të një përbërësi të produkteve ushqimore industriale që nuk ka asnjë përparësi...
transparent

maj192020

Fleksibiliteti metabolik. Një fenotip i ri parashikon shtimin në peshë në të ardhmen

Një fleksibilitet i reduktuar metabolik ndaj ushqimit me përmbajtje të lartë yndyrnash, e predispozon individin ndaj shtimit në peshë. Kjo tregon se aftësia individuale për të oksiduar yndyrën ushqimore është një faktor...
transparent

gus102020

Dieta ketogjenike, strategji e mundshme e ndërhyrjes kundër astmës

Sipas një grupi të Universitetit të Bonit në Gjermani, dieta ketogjenike mund të jetë një strategji ndërhyrjeje për trajtimin e inflamacionit të rrugëve të frymëmarrjes. Në një studim të botuar në “Imununity”, studiuesit...
transparent

dhj172020

Hiperkolesterolemia dhe depresioni. Miratimi i ri në Evropë

Komisioni Evropian ka aprovuar inclisiranin, i pari dhe i vetmi siRNA, për reduktimin e kolesterolit lipoproteinik me densitet të ulët, qëllim thelbësor për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Opinioni i favorshëm...
transparent

pri212021

Antipsikotikët shtojnë rrezikun për mbipeshë dhe diabet

Midis efekteve anësore të antipsikotikëve, barnave të përdorura në trajtimin e sëmundjeve të tilla si skizofrenia, çrregullimi bipolar dhe sëmundje të tjera psikiatrike të karakterizuara nga iluzione, halucinacione dhe sjellje...
transparent

jan262022

Një proteinë me defekt mund t'u hapë rrugë njohurive të reja mbi obezitetin dhe diabetin e tipit 2

Shkencëtarët në Universitetin e Edinburgut zbuluan se minjtë të cilëve u mungon proteina Tmem120a, e cila gjendet kryesisht në qelizat dhjamore, kanë simptoma të ngjashme me ato të lipodistrofisë së pjesshme...
transparent

gus42022

Sëmundja hepatike. Një shpresë e re trajtimi nga statinat

Sipas një hulumtimi të paraqitur në Kongresin Ndërkombëtar të Mëlçisë nga Shoqata Evropiane për Studimin e Mëlçisë, nëpërmjet terapisë me statina mund të arrihen...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC