Fruta

shk202015

Një dietë e shëndetshme pakëson me 1/3 mundësitë e shfaqjes së BPKO-së

Jo vetëm sëmundjet kardiovaskulare dhe tumoret, por edhe sëmundjet pulmonare kronike kanë më pak mundësi të manifestohen nëse ushqeheni në mënyrën e duhur. Prestigjozja “British medical journal’ ka botuar një studim të Raphaelle Varraso nga instituti...
transparent

pri42015

Zmalti i dhëmbëve, një mekanizëm i ri ndalon erozionin

Rreth 30% e popullsisë evropiane të moshës 18-35 vjeç shfaq problemin e konsumimit të zmaltit të dhëmbëve. Një shifër e tillë nënvizohet nga njw artikull i publikuar në revistën “Journal of dentistry”. Kompania Unilever ka studiuar një teknologji të re që ofron zgjidhje ndaj një problemi klinik në r
transparent

mar222016

Fluorokuinolonet orale nuk ndikojnë në shtimin e riskut për aritmi të rënda

Fluorokuinolonet orale nuk rezultojnë të lidhura me një shtim të riskut për aritmi të rënda në krahasim me penicilinën, të paktën sipas rezultateve të një studimi vëzhgimor të publikuar në “British Medical Journal” të koordinuar nga Anders Hviid i departamentit të epidemiologjisë në “Statens Serum I
transparent

qer222016

Kanceri i gjirit, frutat dhe pijet alkoolike modifikojnë riskun

Dy studime të publikuara në “British Medical Journal” ofrojnë informacione të reja për rolin e dietës në kancerin e gjirit. I pari i koordinuar nga Walter Willett, profesor në “Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School” ka përfshirë 90.000 infermiere amerikane që kanë plotësuar pyetëso
transparent

gus252016

Si ndryshon risku i kancerit në gji në sajë të frutave dhe pijeve alkoolike

Dy studime të publikuara në “British Medical Journal” ofrojnë informacione të reja për rolin e dietës ushqimore në kancerin e gjirit. I pari i koordinuar nga Walter Willett, profesor në “Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School”, ka përfshirë 90.000 infermiere amerikane që kanë plo
transparent

maj42017

Manferrat e Gojit, të sigurta dhe efikase

Shitja e frutave të thata po përjeton një moment të artë, falë edhe formateve dhe zgjidhjeve që ofrohen: mund të konsumohen për mëngjes, si snack (vakte të shpejta) për të ndërprerë urinë, të integruara sidomos në dieta që përjashtojnë disa ushqime dhe që kanë nevojë për burime ushqimore të diversi
transparent

gus302019

Dieta e shëndetshme bimore dhe sidomos bishtajoret, ruajnë shëndetin e veshkave

Sipas një studimi të botuar në “Clinical Journal of the American Society of Nephrology”, ndjekja e një diete të pasur me fruta, perime, drithëra dhe arra mund të ulë rrezikun e zhvillimit të nefropative kronike dhe të...
transparent

sht162019

Shega. Fruta që u vjen në ndihmë prostatës dhe vezoreve

Punica granatum është emri shkencor i një peme me origjinë persiane, që u importua në Itali në kohën romake gjatë luftërave punike (nga e cila vjen dhe emri i gjinisë): shegë. Bima e njohur që nga kohërat e lashta, është shumë e...
transparent

tet102019

Kaliumi: burimet kryesore, kombinimi me barnat dhe nevojat ditore

Kaliumi është një elektrolit thelbësor që merr pjesë në procese të shumta të transmetimit të impulseve nervore; rregullator i ritmit kardiak dhe tkurrjes së muskujve, si dhe ruan ekuilibrin - si elektrolitet e tjera, për shembull...
transparent

gus262021

Konsumimi i frutave dhe rreziku për të zhvilluar diabet të tipit 2

Sipas një studimi të botuar në “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, njerëzit që konsumojnë dy racione fruta në ditë, kanë 36% më pak gjasa të zhvillojnë diabet të tipit 2 gjatë pesë viteve të ardhshme...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC