Kanceri i lëkurës

shk42015

Katër filxhanë kafe në ditë mbajnë larg kancerin e lëkurës

Ekziston një lidhje ndërmjet konsumit të kafesë dhe melanomës malinje. Një studim i gjerë epidemiologjik amerikan i botuar në revistën “Journal of national cancer institute” ka hetuar pikërisht mbi këtë fakt.
transparent

tet202017

Aspirina, përdorim i rregullt për të paktën 6 vjet ul riskun e vdekjes nga kanceri

Një përdorim konstant dhe i rregullt i aspirinës për një periudhë afatgjatë lidhet me një reduktim të riskut për vdekje nga çdo shkak, duke përfshirë kancerin. Ky është përfundimi i një studimi vëzhgimor i prezantuar në samitin vjetor 2017 të Shoqatës Amerikane për Kërkimet kundër Kancerit (AACR). N
transparent

maj302018

Dermatologët: Kremrat me filtra nuk janë hajmali! Ju mbrojnë nga dielli, por jo nga tumoret

Kremrat e diellit nuk duhet të kenë aromë, paketimi duhet të jetë i madh, me etiketa qartësisht të lexueshme, kremi duhet të përhapet në intervale të rregullta (40 gramë produkt për çdo orë të ekspozimit në diell), por mbi të gjitha...
transparent

qer142018

Hidroklorotiazidi shton rrezikun për melanomë

Pacientët e klasifikuar si përdorues të sasive të mëdha të hidroklorotiazidit kanë treguar se janë të ekspozuar ndaj një rreziku më të lartë për të zhvilluar melanomë. “Kohët e fundit kemi zbuluar se përdorimi i hidroklorotiazidit...
transparent

maj42022

Dita Botërore Kundër Kancerit të Lëkurës. Dr. Eva Jorgaqi: Janë shtuar rastet me melanomë

Kanceri i lëkurës apo melanoma po përhapet shpejt vitet e fundit. Neglizhenca e treguar në kujdesin për lëkurën dhe mosmbrojtja nga rrezet e dëmshme të diellit me kremra me faktorë mbrojtës, janë shkaqet kryesore që kanë ndikuar...
transparent

shk72023

Lidhja e fortë që ekziston mes rasteve të melanomës dhe plotësimit me vitaminë D

Njerëzit që marrin rregullisht suplemente të vitaminës D janë më pak të rrezikuar për të zhvilluar melanomë, në krahasim me ata që nuk e marrin këtë suplement. Në këtë përfundim...
transparent

pri282023

Nivelet e vitaminës D ndikojnë në përgjigjen ndaj imunoterapisë

Një studim i publikuar në "Cancer" tregon se për pacientët me kancer të avancuar të lëkurës që trajtohen me inhibitorë të checkpoint-it imunitar, është e rëndësishme që vitamina...
transparent

maj42023

Djegiet nga dielli te fëmijët. Çfarë duhet të kenë parasysh prindërit

Pavarësisht nëse është një ditë me diell ose me pak vranësira, kur fëmijët dalin në ambjentet e jashtme është e rëndësishme që të jenë të mbrojtur nga rrezet e diellit...
transparent

maj92023

Kujdesi për lëkurën. Mjekja dermatologe Erjona Shehu: Dëmet në lëkurë shkaktohen nga 0-18 vjeç

“Për hir të së vërtetës, rreth 80% e dëmeve që shkaktohen në lëkurë ndodhin nga mosha 0-18 vjeç. Dielli ka dy efekte në lëkurë. Ka efektin e shpejtë që është dhe i dukshëm. Pra...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC