VESHKA

nën262014

Aspirina e klonidina të marra në periudhën perioperatore, shkaktojnë dëmtim akut në veshka

Te pacientët që i janë nënshtruar kirurgjisë madhore jo-kardiake, aspirina ose klonidina, të dhëna në periudhën para dhe pas operacionit, nuk e pakësojnë rrezikun e dëmtimit akut të veshkave. Ky është përfundimi i një studimi klinik të aplikuar në 6.905 pacientë,
transparent

gus12015

AIJS në diabetin e tipit 2 shtojnë riskun për sëmundje kronike të veshkave

Te pacientët me diabet të tipit 2 ekziston një lidhje e përkohshme mes përdorimit të anti-inflamatorëve jo steroidienë (AIJS) dhe rritjes së riskut për sëmundje kronike të veshkave.
transparent

jan252016

Inhibitorët e pompës protonike shtojnë riskun e sëmundjeve kronike të veshkave

Sipas të dhënave të një studimi të publikuar në “Jama Internal Medicine”, përdorimi i inhibitorëve të pompës protonike lidhet me një rritje të riskut për të zhvilluar sëmundje kronike të veshkave. “Inhibitorët e pompës protonike janë ndër barnat më të përdorura në nivel botëror, por janë ende të pak
transparent

jan312018

Tumori i veshkave. Reduktohet rreziku i përparimit, nëpërmjet një bari të ri

“Përparimet në terapi dhe njohja më e mirë e faktorëve të rrezikut, do të na ndihmojë të luftojmë më mirë tumorin e veshkave. Rastet me këtë patologji, kohët e fundit, kanë patur një rritje të lehtë, por mbijetesa është përmirësuar dhe sot...
transparent

shk152018

Nefropatia diabetike. Efikasiteti i paricalcitol-it në reduktimin e albuminurisë.

Në një botim në "Lancet Diabetes & Endocrinology", me firmën e dy nefrologëve shumë të njohur spanjollë, janë diskutuar rezultatet e dy studimeve: “PROCEED” dhe “VITAL”, të cilat kanë vlerësuar efektet e marrjes së paracalcitol-it (bar i rekomanduar për...
transparent

mar262018

Tumori i veshkave. CHMP-ja mbështet cabozantinib-in, si trajtim të vijës së parë

Komiteti i Barnave për Përdorim Njerëzor i EMA-s është shprehur pozitivisht ndaj aprovimit të cabozantinib-it (20, 40 dhe 60 mg) si trajtim i vijës së parë për pacientët e rritur, të diagnostikuar me karcinomë të qelizave renale në gjendje të...
transparent

maj42018

Melanoma e avancuar dhe karcinoma renale. BE-ja miraton nivolumabin, si monoterapi

Komisioni Europian ka miratuar përdorimin e nivolumabit, monoterapi 480 miligramëshe çdo katër javë, si një infuzion 60-minutësh, si një opsion terapeutik te pacientët me melanomë të avancuar dhe me karcinomë të...
transparent

qer252018

Përdhesi. Terapia e re që redukton ripërthithjen renale të acidit urik

50% e mjekëve të përgjithshëm dhe specialistëve besojnë se përdhesi është kryesisht pasojë e stilit të jetesës. Shtatë nga dhjetë vetë raportojnë se kurrë nuk kanë folur me mjekun e tyre rreth niveleve të acidit urik, për...
transparent

sht202018

Sindroma hemolitike-uremike. Mos u jepni fëmijëve ushqime të rrezikshme, pak ose aspak të gatuara

Rikthehet sërish në diskutim çështja e sindromës hemolitike-uremike, pas 4 rasteve të regjistruara në Pulia deri në qershor të këtij viti dhe pas ngjarjes së vitit të kaluar, kur një shpërthim shkaktoi vdekjen e një vajze 16...
transparent

pri222020

Si e sulmon trupin tonë Covid-19? Virusi vepron ndryshe nga çdo patogjen i njohur deri më tani

Infeksioni nga Covid-19 jo vetëm që sulmon mushkëritë, por edhe zemrën, enët e gjakut, veshkat, zorrët, sytë dhe trurin. Kjo është një sëmundje sistemike që prek të gjithë...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC