KAFEJA

sht82014

Pirja e çajit zvogëlon rrezikun e sëmundjeve me origjinë kardiovaskulare apo shkaqe të tjera

Çaji bën vërtet mirë: redukton me 24 % vdekshmërinë. E afirmon një studim francez paraqitur në kongresin European Society of Cardiology në Barcelonë, i kryer në një grup prej 131.401 personash midis moshës 18 dhe 95 vjeç.
transparent

nën112014

Mëlçi e shëndetshme edhe me kafe pa kafeinë

Risia e vërtetë e këtij studimi ka të bëjë me kafeinën. Studiuesit kanë treguar se edhe versioni dekafeinato i pijes është i lidhur me nivelet e ulëta të enzimeve të mëlçisë, të cilat vlerësohen për të përcaktuar shëndetin e këtij organi
transparent

shk182015

Kafeja dhe efektet farmakologjike të saj

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara në botë dhe meqë është një ekstrakt bimor mund të konsiderohet si një fitoterapik i vërtetë. Ushtron efekt mbrojtës mbi shëndetin tonë, edhe pse nuk është plotësisht e lirë nga efektet negative
transparent

tet212015

Kafeja, cilësitë dhe defektet e pijes më të shitur në botë

E pasur me substanca biologjikisht aktive, mes të cilave kafeina, mendohet se kafeja ka efekte terapeutike në organizmin e njeriut, duke zhvilluar një funksion mbrojtës për zemrën, mëlçinë, veshkat dhe sistemin nervor. Universiteti i Napolit në një rishikim të tij është ndalur në mënyrë të veçantë m
transparent

dhj62017

Kafe, çaj dhe çokollatë, kur me shijen vjen dhe shëndeti

Do të ishte sot e pamend t’iu hiqje anglezëve “çajin e orës pesë” ose “italianëve pushimin e kafes” apo çokollatën e nxehtë në dimër. Por këto pije përveç se ju kënaqin me shijen, zotërojnë edhe veti të dobishme për organizmin. Çaji jeshil (Camelia sinensis) nuk ka nevojë për prezant...
transparent

pri92018

Gjykata e Kalifornisë merr vendimin: të paralajmërohet publiku për kancerogjenitetin e kafesë

Kush prodhon ose shpërndan kafe në Kaliforni, do të jetë i detyruar të vendosë mbi kontejnerët e pijeve një paralajmërim që tregon për rrezikun e kancerit që rrjedh nga konsumi i saj. Ky është vendimi i Gjykatës së Lartë të Los Anxhelosit në kontekstin e një padie...
transparent

gus12019

Këshillat e SITOX-it mbi konsumimin e kafesë dhe pijeve energjike në të nxehtin e verës

Në këtë valë të nxehti, cilat janë sasitë e kafeinës që nuk duhen kapërcyer, për të mos vënë në rrezik shëndetin? Përgjigjet Shoqata Italiane e Toksikologjisë (Sitox), duke komunikuar të dhënat e fundit shkencore...
transparent

jan132021

Konsumimi i kafesë mund të ulë rreziqet për kancer të prostatës

Pirja e shumë kafeve çdo ditë lidhet me një rrezik më të ulët për zhvillimin e kancerit të prostatës, sipas një studimi të botuar në “BMJ Open”. “Çdo filxhan shtesë ditor shoqërohej me një zvogëlim relativ të rrezikut prej gati 1...
transparent

pri132021

Kafeja jeshile. Nga rënia në peshë, te tensioni i lartë i gjakut. Përdorimet e shumta të farës së papjekur

Nga kafeja nuk merret vetëm pija e nxehtë dhe energjike, tipike për shumë momente të ditës sonë. Në fakt, në jetën e përditshme mund të përdoren edhe farat e papjekura të bimës. E ashtuquajtura "kafe jeshile" nuk është...
transparent

shk242022

Kafeina. Efektet mbrojtëse në sistemin kardiovaskular dhe sasitë efektive

Një ekip studiuesish kanadezë ka zbuluar se si ndërvepron kafeina (si pije, apo si suplement) me faktorët kyç qelizorë për të hequr kolesterolin nga qarkullimi i gjakut. Konsumi i kafeinës te një i rritur varion mesatarisht nga 400 deri në...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC