OTC

qer272014

Mëlçia e dëmtuar por nën kontroll

Food and Drugs Administration (FDA), Agjensia e Kontrollit të Ushqimeve dhe Barnave në SHBA, kërkoi tërheqjen e disa suplementëve dietikë të përdorur për të humbur peshë dhe për të rritur masën muskulare, gjithashtu të dyshuar për favorizimin e insufiçencës hepatike dhe hepatitit jo-viral tek konsum
transparent

kor102014

Colabucci (Assosalute): farmacisti dhe mjeku partnerë në promovimin e kulturës së vetë-kujdesit

Për të përforcuar përdorimin e barnave OTC si një mjet për kujdesin ndaj shëndetit dhe kontrollit të kostos shëndetësre, duhet të promovohet kultura e vetë-kujdesit, një mision i cili sheh mjekun e familjes dhe farmacistin si partnerët ideal dhe internetin mjetin për informimin korrekt për qytetarët
transparent

kor242014

Parafarmaci, OTC? Më mirë mbas banakut për të vlerësuar këshillën

Një mënyrë për të vlerësuar OTC është ajo e lidhjes së pacientit me farmacistin dhe për këtë arsye shpesh në shumë farmaci, të tilla barna ndodhen mbas banakut ...
transparent

tet242014

Gjermania vuan liberalizimin e OTC-ve

Në Gjermani liberalizimi i disa barnave nga banka e medikamenteve nuk e ka favorizuar shpërndarjen e tyre, por përkundrazi, e ka penalizuar. Kjo është ajo që rezulton nga një analizë e së përditshmes ‘’Quotidiene du pharmacien’’
transparent

jan222015

Diklofenaku, OTC i ndaluar në Britaninë e Madhe

Përveç se shkakton çrregullime në aparatin gastro-intestinal, Diklofenak-u mund të dëmtojë sistemin kardiak. Autoriteti i Farmakovigjilencës britanike MHRA vendosi për këtë arsye të pezullojë shitjen e barnave OTC në formulim oral që përmbajnë këtë anti-inflamator
transparent

mar62015

Farmacitë online, në Francë mirëpriten ndonëse njihen pak

Francezët janë pak të informuar për ekzistencën e farmacive online në Francë të cilat janë të ligjshme, megjithatë ata do të ishin të gatshëm të përdornin këtë kanal për blerjen e barnave pa detyrim përshkrimi mjekësor
transparent

kor132015

Infeksionet mykotike në lëkurë dhe thonj: antimykotikë OTC dhe këshilla për t’i shmangur

Barna antimykotike vetë-mjekuese, këshilla të thjeshta për higjienën personale dhe vëmendje ndaj sinjaleve të para të alarmit, janë këto pikat kyçe që duhet të keni parasysh për të parandaluar dhe kuruar mykozat, që gjatë verës prekin më shpesh lëkurën dhe thonjtë.
transparent

nën302017

Sildenafil do të shitet si Otc në Britaninë e Madhe

Nga pranvera e vitit të ardhshëm sildenafil, bari më i famshëm dhe më i përdorur për të kuruar shqetësimet e disfunksionit erektil, mund të blihet pa recetë në farmacitë britanike. Vendimi është marrë nga agjencia rregullatore e Mbretërisë së Bashkuar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve
transparent

maj312018

FDA: Të hiqen nga banakët produktet me benzokainë për bebet! Janë të rrezikshme.

FDA-ja ka bërë një njoftim për konsumatorët, që të reshtin së përdoruri barna të banakut që përmbajnë benzokainë, përfshi ato që përdoren për trajtimin e dhimbjes së dhëmbëve te foshnjat dhe fëmijët nën dy vjeç. Barna të...
transparent

kor272018

Pilula 72 orëshe e urgjencës, për herë të parë, futet në listën e barnave OTC

Në listën e barnave që jepen pa recetën e mjekut, listë e cila u miratua vetëm para pak ditësh nga qeveria, janë futur edhe pilulat e urgjencës, që përdoren nga femrat për të parandaluar një shtatzëni të padëshiruar. Por...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC