farmaceutikë

shk262019

Farmaceutikë. Roche blen kompaninë amerikane të specializuar në terapitë gjenetike

Pas disa thashethemeve të shfaqura në shtyp, Roche konfirmon blerjen e Spark Therapeutics, një kompani amerikane e specializuar në terapitë gjenetike. Gjigandi...
transparent

pri152019

Anëtari i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Crawford: Farmaceutika, sektor i monopolizuar në ekonominë shqiptare

Anëtari i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford i ftuar në emicionin “Ekopolitikë” në RTV Ora, ka bërë një deklaratë të fuqishme në lidhje me monopolet në...
transparent

sht52019

Farmaceutikë. Fidia zgjerohet në Spanjë me blerje të produkteve të reja oftalmike dhe investime

Fidia Pharma, një ndërmarrje shumëkombëshe italiane, njofton përmes një njoftimi zyrtar blerjen e tre produkteve oftalmike nga Novartis Pharma Spanjë, dega spanjolle e...
transparent

tet92019

Diabeti. Partneriteti Abbott-Sanofi dhe aplikacionet risi për matjen e glukozës dhe lëshimin e insulinës

Integrimi përmes aplikacioneve dhe softuerëve cloud i teknologjive novatore për matjen e glukozës dhe lëshimin e insulinës. Kjo do të thjeshtësojë së tepërmi menaxhimin e diabetit dhe ky është objektivi i bërë me dije nga...
transparent

shk42020

Bëhet testi i parë njerëzor i medikamentit të zgjedhur nga inteligjenca artificiale

Për herë të parë, një bar i zgjedhur me sistemet e inteligjencës artificiale do të testohet te njerëzit për trajtimin e çrregullimit obsesiv-kompulsiv. Kjo u njoftua nga ekipi i studiuesve të ndërmarrjes së re britanike Exscientia dhe...
transparent

mar272020

Evropa nis t’i trembet mungesës së barnave. Varësi nga prodhuesit indianë dhe kinezë

Me pandeminë në zhvillim, qeveritë, entet dhe institucionet kanë nisur t’i frikësohen mungesës së mundshme të barnave në Bashkimin Evropian. Që nga fillimi i marsit, India njoftoi se do të frenonte eksportet e barnave, duke nxjerrë në pah...
transparent

pri102020

Pasi blen Creo dhe Solacium, Zentiva zyrtarizon blerjen e Alvogen Cee

Është zyrtarizuar nga Zentiva, operacioni që filloi tetorin e kaluar për blerjen e Alvogenit. "Me këtë blerje, po bashkojmë dy nga kompanitë më të mëdha gjenerike dhe të OTC-ve në rajonin CEE”, ka thënë CEO i Zentivës...
transparent

maj62020

Covid-19. Në Evropë, rritet kërkesa për barna. EAHP: monitoroni nivelet e rezervave

Barnat anestezike, antibiotikët dhe miorelaksantët, ashtu si dhe produkte të tjera mbështetëse për kujdesin intensiv (analgjezikët, barnat tromboprofilaksike), janë ndër nevojat kryesore të pacientëve evropianë me Covid-19...
transparent

sht252020

Dita Botërore e Farmacistëve dhe transformimi i shëndetit global

Tashmë, prej dhjetë vjetësh, 25 shtatori festohet si Dita Botërore e Farmacistëve. Ka qenë këshilli i Federatës Ndërkombëtare të Farmacistëve (FIP) ai që në Turqi, në vitin 2009 e ka përcaktuar datën 25 Shtator si ditën e...
transparent

nën182020

Amazon nis shërbimin e farmacisë në internet

Kompania Amazon ka nisur shërbimin e farmacisë në internet, që do t’u japë mundësi klientëve të blejnë barna të përshkruara nga mjeku. Anëtarët e Amazon Prime përfitojnë shpërndarje dyditore falas, si dhe zbritje deri në 80%...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC