skleroza e shumëfishtë

qer12018

Kladribina shfaq efikasitetin te pacientët me sklerozë të shumëfishtë recidivuese

Rezultatet e një analize post-hoc të studimit CLARITY, kanë konfirmuar efikasitetin klinik dhe radiologjik të kladribinës në dy nëngrupe pacientësh të studimit me sklerozë të shumëfishtë (SM) recidivuese, me...
transparent

sht262018

Skleroza e shumëfishtë. CHMP-ja mbështet përdorimin pediatrik të fingolimodit

Komiteti i Produkteve Mjekësore për Përdorim Njerëzor, në Agjencinë Europiane të Barnave ka rekomanduar miratimin e fingolimodit për trajtimin e fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës 10-17 vjeç, me forma recidive-remituese...
transparent

tet262018

Skleroza e shumëfishtë dhe glatiramer acetate. Rezultate të reja mbi sigurinë e trajtimit

Teva Pharmaceutical Industries Ltd ka bërë të njohura rezultatet e sigurisë dhe tolerancës gjatë një periudhe 25-vjeçare, të dala nga studimi i hapur në SHBA mbi glatiramer acetaten në formë të injektueshme, në trajtimin e formave...
transparent

nën272018

FDA-ja paralajmëron për rreziqet e fingolimodit në sklerozën e shumëfishtë

Një paralajmërim i ri nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) mbi barin fingolimod të Novartisit, që përdoret kundër sklerozës së shumëfishtë. Në faqen e saj në internet, agjencia paralajmëron se...
transparent

mar282019

Skleroza e shumëfishtë. FDA-ja i hap rrugën barit për format recidivuese

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave ka miratuar siponimodin për trajtimin e të rriturve me forma recidivuese të sklerozës së shumëfishtë, duke përfshirë sklerozën e shumëfishtë sekondare progresive, në formë...
transparent

pri82019

Në sklerozën e shumëfishtë, kakaoja redukton ndjesinë e lodhjes

Sipas rezultateve të një studimi të vogël të botuar në “Journal of Neurosurgery Neurosurgery & Psychiatry”, kakaoja mund të reduktojë lodhjen që lidhet zakonisht me sklerozën e shumëfishtë (SM). Shkaqet e lodhjes...
transparent

gus262019

Barnat për sklerozën e shumëfishtë dhe shtatzënia. EMA udhëzon mbi rreziqet e fingolimodit

Organi i kontrollit raporton ndalimin e përdorimit për gratë shtatzëna dhe fertile që nuk përdorin kontraceptivë dhe detyrimin për ta ndaluar marrjen e barit në rast të shtatzënisë, pasi principi aktiv i barit mund të dëmtojë...
transparent

tet32019

Skleroza e shumëfishtë. Të rejat e fundit në fushën terapeutike

Rezultatet e reja të studimit të zgjatimit të Fazës III ENDORSE, aktualisht në zhvillim e sipër, që ka përfshirë 192 pjesëmarrës në terapi me dimetilfumarate, me një ndjekje prej të paktën 10 vjetësh, dokumentojnë...
transparent

tet82019

Skleroza e shumëfishtë. EMA aprovon interferonin beta gjatë shtatzënisë

Komiteti i Produkteve Mjekësore për Përdorim Njerëzor (CHMP) në Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA) ka rekomanduar përdorimin e interferonit beta edhe për gratë shtatzëna ose që ushqejnë me gji dhe që vuajnë nga...
transparent

nën182019

Aprovohen në Angli dy barna me bazë kanabisi për epilepsinë dhe sklerozën e shumëfishtë

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli ka aprovuar së fundi dy barna me bazë kanabisi për trajtimin e epilepsisë dhe sklerozës së shumëfishtë. Këto miratime vijnë pas prezantimit të udhëzimeve të reja nga NICE, organi që...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC