presioni i gjakut

mar192018

Hipertensioni rezistent. Spironolaktoni, më efektiv dhe më i menaxhueshëm sesa klonidina

“Spironolaktoni, që ka rezultuar më i menaxhueshëm dhe me efikasitet të konsiderueshëm në disa rezultate të dorës së dytë gjatë studimit, duhet të parapëlqehet më shumë në praktikën klinike", ka deklaruar...
transparent

maj142018

FDA-ja aprovon përdorimin e kombinuar mirabegron dhe solifenacine për fshikëzën hiperaktive

FDA-ja ka aprovuar mirabegronin (me emrin tregtar Myrbetriq nga Astellas Pharma), të kombinuar me solifenacin succinate (Vesicare, gjithmonë nga Astellas Pharma) për trajtimin e fshikëzës hiperaktive, të...
transparent

nën42019

Barnat antihipertensive duhen marrë para gjumit. Ja, se pse...

Ata që marrin antihipertensivë përpara se të flenë, kanë një rrezik më të ulët për vdekje ose sëmundje të shkaktuara nga problemet e zemrës ose enëve të gjakut, krahasuar me ata që i marrin barnat në mëngjes. Këtë sugjeron një studim i...
transparent

jan132022

Një nga pasojat e Covid-19: Rritja e vlerave të presionit të gjakut te të rriturit. Të dhënat e studimit të kohëve të fundit

Në fillim të pandemisë, shumica e njerëzve nuk kujdeseshin për veten. Rritja e presionit të gjakut ishte ndoshta e lidhur me ndryshimet në zakonet e të ngrënit, shtimin e...
transparent

kor182022

Dieta tradicionale kineze e modifikuar me pak kripë mund të reduktojë sëmundjet kardiovaskulare

Sipas një studimi të ri të botuar në Circulation, te të rriturit kinezë me presion të lartë gjaku që konsumuan ushqim tradicional kinez të modifikuar me pak kripë për katër...
transparent

gus222022

Gjumi. Një komponent që duhet vlerësuar për të mbajtur nën kontroll shëndetin kardiovaskular

Në përditësimin më të fundit të dokumentit “Construct on Cardiovascular Health”, të Shoqatës Amerikane të Zemrës, fillimisht u përcaktuan shtatë elementë të dobishëm...
transparent

gus262022

Konsumimi i kafeinës gjatë shtatzënisë mund të reduktojë rrezikun për diabet gjestacional

Një sasi e vogël kafeine mund të ndihmojë gratë shtatzëna të zvogëlojnë rrezikun e diabetit gjestacional, sipas një studimi të publikuar në Jama Network Open. "Për gratë që nuk...
transparent

gus302022

Barnat kundër hipertensionit. Nuk ka rendësi nëse merren në mëngjes apo në darkë. Ja, çfarë thonë mjekët

Barnat kundër hipertensionit mund të merren në çdo kohë të ditës pa ndryshuar rrjedhën klinike të pacientëve. Në këtë përfundim ka arritur studimi TIME i cili sapo ka...
transparent

sht12022

Antikoagulantët oralë. Te pacientët me hipertension arterial përfitimet janë të kufizuara

Komplikimet kryesore të presionit të lartë të gjakut, p.sh. infarkti i miokardit, iktuset ishemike dhe sëmundjet e tjera kardiovaskulare janë të lidhura me trombozën dhe jo...
transparent

sht22022

Polipilula, që mund të ulë rreziqet dhe të shtojë respektimin e terapisë pas një infarkti

Një polipilulë që përmban tre përbërës aktivë, e zhvilluar nga studiuesit e Qendrës Kombëtare Kërkime Kardiovaskulare në Spanjë (CNIC), ka rezultuar të jetë...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC