mikrobiomë

shk72018

Një mënyrë e re për të trajtuar diabetin 2. Mikrobioma është përgjigjja

Një ndërhyrje me synim mikrobiomën, e realizuar nëpërmjet niacinës së mikroinkapsuluar me lëshim të vonuar, mund të ndikojë pozitivisht në ndjeshmërinë ndaj insulinës. “Mikrobioma intestinale paraqet një objektiv të ri...
transparent

maj162019

Sëmundja inflamatore intestinale. Studiuesit mbështesin dietën që imiton agjërimin

Në një studim të botuar në “Cell Reports”, hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore kanë bërë të ditur se një dietë që imiton agjërimin (fasting-mimicking diet, FMD) është në gjendje të modifikojë mikrobiotën intestinale...
transparent

dhj102019

Mikrobet intestinale të njeriut, i bëjnë më të shëndetshme ushqimet e transformuara

Konsumimi i ushqimeve të përpunuara, përfshirë bukën, drithërat dhe pijet joalkoolike është i lidhur me efekte negative në shëndet, të tilla si rezistenca ndaj insulinës dhe mbipesha. Në një artikull, studiuesit identifikuan...
transparent

jan162020

Psikobiotikët. Probiotikët që ndihmojnë gjumin dhe përmirësojnë humorin

Nga një studim i publikuar në “Frontiers in Behavioral Neuroscience” dhe i zhvilluar nga kërkuesit e Universitetit të Kolorados, del se një ferment laktik fiziologjik, Lactobacillus rhamnosus HN001, mund të ndihmojë...
transparent

jan212020

Sumullbari ndryshon mikrobiomën dhe përmirëson sindromën metabolike

Në një studim të ri, një grup kërkimi nga Universiteti Shtetëror i Oregonit në SHBA, sugjeron se përbërjet me bazë sumullbari (Humulus lupulus) mund të luftojnë sindromën metabolike. Ato e bëjnë këtë përmes ndryshimit të...
transparent

shk102020

Arrat mbrojnë intestinin dhe reduktojnë rrezikun për kardiopati

Studimet e mëparshme kanë treguar se përmirësimet e vogla në dietë sjellin përfitime të mëdha shëndetësore. Ngrënia e 50-80 gramëve arra në ditë si pjesë e një diete të shëndetshme, mund të jetë një mënyrë e mirë për të...
transparent

jan212021

Mikrobioma intestinale e atyre që ushqehen shëndetshëm, ul rrezikun për sëmundje kardiometabolike

Një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme me bazë bimore është e lidhur me praninë e shumtë të mikrobeve intestinale që ulin rrezikun për zhvillimin e...
transparent

tet122021

Flora intestinale mund të ndërveprojë me barnat. Ja, me cilat dhe në ç’mënyrë

Sipas një artikulli të botuar në Nature, intestini mund të shndërrohet në një kurth të vërtetë për efektivitetin e trajtimeve. Me fjalë të tjera, barnat mund të grumbullohen në bakteret intestinale, nga njëra anë duke ndryshuar...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC