Farmaci

jan72015

Farmacitë një pikë e fortë referimi për produktet kozmetike

Sinjal për daljen nga kriza të sektorit të kozmetikës janë veçanërisht shitjet në farmaci, të cilat shohin një rritje prej + 1% të parashikuar për gjysmën e parë të 2015-ës në Itali. Një prirje e tillë u nënvizua në prezantimin vjetor të raporteve mbi tregun dhe parashikimet e këtij viti
transparent

jan282015

Romë, barna të skaduara: Pronarët e farmacive gati për ndërprerjen e shërbimit

Farmacitë në Romë janë të gatshme të ndalojnë shërbimin e mbledhjes së barnave të skaduara dhe të heqin kontenierët e veçantë nga hapësirat e tyre private, pasi AMA - kompania që merret me shpërbërjen e mbeturinave, nuk po ndërhyn për të përballuar problemin.
transparent

shk262015

Grabitet një farmaci në blv. Zogu I

Një farmaci në bulevardin “Zogu I” është grabitur natën mes 25 dhe 26 shkurtit, ku dyshohet se persona të armatosur kanë thyer xhamin e përparmë të saj dhe kanë arritur të marrin me vete kompjuterin dhe të ardhurat e xhiros ditore.
transparent

shk282015

Tritolvënia në farmacinë pranë QSUT-së: Identifikohet kreu i bandës, por ende i lirë

Shpërthimi me tritol i ndodhur më 10 shkurt në farmacinë e shtetasit B.T. pranë QSUT-së, ka tashmë autorët e tij me emër dhe mbiemër, 5 prej të cilëve ka rënë në prangat e policisë, ndërsa dy të tjerë janë shpallur në kërkim.
transparent

mar62015

Farmacitë online, në Francë mirëpriten ndonëse njihen pak

Francezët janë pak të informuar për ekzistencën e farmacive online në Francë të cilat janë të ligjshme, megjithatë ata do të ishin të gatshëm të përdornin këtë kanal për blerjen e barnave pa detyrim përshkrimi mjekësor
transparent

mar232015

Shërbimet e farmacive nëpër botë përtej rutinës

Vaksinimi, përshkrimi mjekësor, modifikimi i trajtimit aktual, janë disa nga shërbimet e ofruara në farmaci prej vitesh në shumë shtete. Një artikull i publikuar së fundi në revistën franceze “Le quotidien du pharmacien” tregon mbi aktivitetet shtesë, ku roli i farmacistit shkon përtej dispens
transparent

mar282015

Farmacitë rurale angleze në rrezik mbylljeje

Më 31 mars skadon marrëveshja që ofron një pagesë shtesë nga Sistemi Kombëtar Shëndetësor në Britani ndaj farmacive që operojnë në komunitete të vogla të izoluara. Thuajse njëqind farmaci janë në rrezik mbylljeje. Pjesa më e madhe e pronarëve janë bllokuar në traktativa me autoritetet lokale pa asnj
transparent

pri62015

Pharmatraffic, 3 milionë euro barna të sekuestruara dhe 19 arrestime

Maksi-trafiku i barnave me kosto të lartë, të grabitura në Itali dhe që hidheshin në tregun ndërkombëtar, bazohej në fatura dhe operacione false të një organizate të mirë-strukturuar, në të cilën ishin përfshirë rreth 50 persona: farmacistë, pronarë dhe grosistë të barnave...
transparent

pri92015

Farmacistët francezë i druhen rënies së marzheve

Një artikull i të përditshmes financiare “Les Echos” vë në dukje shqetësimin e farmacistëve francezë për të ardhmen e tyre. Institucioni publik i Sigurimeve Shëndetësore në Francë i ka prezantuar Federatës së sindikatave farmaceutike një plan për reduktimin e kontrolluar të marzheve të farmacisë mb
transparent

pri142015

ISSH apel bizneseve, të pajisen me akt normativ higjieno-sanitar

Inspektorati Sanitar Shtetëror nuk konsideron më të vlefshme lejet higjieno -sanitare të lëshuara nga Drejtoritë e Shëndetit Publik. Ai u kërkon të gjithë bizneseve, pjesë e të cilëve janë dhe farmacitë që të kujdesen për të pasur në subjektin e tyre të licencuar aktin normativ higjieno-sanitar, e c
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC