STUDIM

nën202014

Depresioni, një avatar që të mëson si të duash veten

Avatari është një imazh i zgjedhur për të përfaqësuar përdoruesin e tij në një komunitet virtual, si p.sh. në ‘vende’ diskutimi ose lojëra online. Për ta konkretizuar idenë mjafton të sillni ndërmend filmin ‘’Matrix’’ ose ‘’Avatar’’
transparent

dhj262014

Uji dhe pesha trupore, rishikohen raportet

Konsumimi i një sasie më të madhe uji nuk ju ndihmon të bini në peshë, shprehet Beth Kitchin, profesor i dietologjisë në Universitetin Alabama në Birmingam. Thuajse gjithnjë atyre që vihen në dietë iu këshillohet të pinë shumë ujë...
transparent

shk202015

Një dietë e shëndetshme pakëson me 1/3 mundësitë e shfaqjes së BPKO-së

Jo vetëm sëmundjet kardiovaskulare dhe tumoret, por edhe sëmundjet pulmonare kronike kanë më pak mundësi të manifestohen nëse ushqeheni në mënyrën e duhur. Prestigjozja “British medical journal’ ka botuar një studim të Raphaelle Varraso nga instituti...
transparent

shk272015

Identifikohet proteina shkaktare e reaksioneve alergjike nga barnat

Një grup shkencëtarësh ka identifikuar një proteinë në qelizat imunitare njerëzore, përgjegjëse për disa reaksione alergjike të shkaktuara nga barnat. Grupi i studiuesve të drejtuar nga Benjamin McNeil dhe Xinzhong Dong të universitetit “Johns Hopkins”...
transparent

maj222015

Ç'ndodh kur zbulohen rezultatet konfidenciale të një studimi

Një studim i cili do të ekzaminonte efektet kardiovaskulare të barit anti-obezitet Contrave mbi 9 mijë pacientë, është ndërprerë para kohe nga studiuesit e “Cleveland Clinic”.
transparent

qer252015

Përdorimi i inhibitorëve të pompës protonike dhe risku i infarktit të miokardit

Disa studiues amerikanë nga instituti “Houston Methodist Research Institute” kanë hetuar lidhjen e mundshme mes shfaqjes së infarktit të miokardit (edhe te subjektet që nuk kishin histori të patologjive kardiovaskulare të rënda) dhe marrjes së inhibitorëve të pompës protonike (PPI)
transparent

sht42015

Nintedanib kundër fibrozës pulmonare idiopatike

Progresioni i fibrozës pulmonare idiopatike mund të ngadalësohet në mënyrë të vazhdueshme me anë të nintedanib, faktin e njofton “Neë England Journal of Medicine”, duke sjellë përfundimet e disa studimeve të fazës III që kanë vlerësuar efektin e barit.
transparent

sht142015

Personat me varësi ndaj internetit kanë mbrojtje më të dobët imunitare

Studiuesit e universiteteve të Milanos dhe Swanseas që në të kaluarën kanë hetuar mbi “krizën e tërheqjes nga interneti”, kanë zbuluar se përdorimi i tepruar i tij mund të ketë një impakt negativ në funksionin imunitar. Studimi i publikuar në revistën “PLOS ONE” ka vëzhguar rreth 500 persona në mos
transparent

dhj182015

Mieloma multiple, FDA aprovon ixazomib, inhibitorin e parë oral të proteazomës

Administrata e Barnave dhe Ushqimit (FDA) ka aprovuar ixazomib një molekulë e indikuar për trajtimin e pacientëve të prekur nga mieloma multiple. Bari administrohet në rrugë orale një herë në javë, në kombinim me lenalidomide dhe deksametazon
transparent

shk52016

Ekspozimi i zgjatur ndaj estrogjeneve ul riskun për depresion post-menopauzë

Sa më vonë të vijë menopauza aq më i ulët është risku për një depresion të mundshëm. Ky është në sintezë përfundimi i një metanalize të koordinuar nga Eleni Petridou, studiuese në Departamentin e higjienës, epidemiologjisë dhe statistikave në Universitetin Kombëtar të Greqisë. “Risku i depresionit ë
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC