Shqipëri

pri32020

Covid-19 në Shqipëri. BE-ja ndihmë 4 milionë euro për pajisje mjekësore

Epidemia e Covid-19 e ka gjetur të papërgatitur sistemin shëndetësor shqiptar. Në shërbimin infektiv ku aktualisht trajtohen 73 pacientë me Covid-19, në fillim kishte vetëm 4 aparate respirimi, ndërsa për katër javë, numri i tyre...
transparent

tet122020

Remdesivir. Komisioni evropian nënshkruan marrëveshjen e përbashkët për furnizimin me 500 mijë cikle

Komisioni Evropian ka nënshkruar një marrëveshje të përbashkët prokurimi me kompaninë farmaceutike Gilead për furnizimin me remdesivir (Veklury) deri në...
transparent

qer252021

Varianti "Delta" i coronavirusit riskon Shqipërinë. Skënder Brataj: Duhet të jemi të kujdesshëm me lehtësimin e masave. "Delta" na është afruar

Mutacioni "Delta" i coronavirusit ka alarmuar jo vetëm Anglinë, Portugalinë, Rusinë e SHBA-në, por tanimë...
transparent

dhj92021

Omicron në Shqipëri. Dërgohen mostra për konfirmim. Deri më tani, qarkullon në 38 shtete

Mutacioni Omicron mund të ketë hyrë në Shqipëri, pasi në laboratorin e virologjisë ku analizohen mostra të testeve të marra nga qytetarët, ka sinjale për Omicron, por pritet konfirmimi zyrtar nga laboratori i referencës në Berlin...
transparent

shk82022

Shqipëria, numrin më të lartë të rasteve me COVID në rajon!

Shqipëria, thotë Euractiv, renditet e para në rajon dhe e pesta në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore për numrin e infeksioneve me COVID, të regjistruara në periudhën janar 2020-shtator 2021. Për këtë, citohet një studim i botuar...
transparent

jan232024

Raporti i OBSH: Më shumë se gjysma e shpenzimeve për shëndetësinë dalin nga xhepi

Shqiptarët paguajnë më shumë për shërbime shëndetësore se sa një shtetas maqedonas, malazes apo serb. Në një raport të Organizatës Botërore të Shëndetësisë përllogaritet se...
transparent

pri192024

Hemopatitë malinje. Prof. Arben Ivanaj: Cili është roli i transplantit të palcës gjatë 2024?

Hemopatitë malinje, të tilla si leucemitë, limfomat, apo mielomat kanë shënuar rritje në Shqipëri, një trend në rritje ky edhe në të gjitha vendet e Ballkanit e Evropës. Shefi...
transparent

maj152024

SST në rritje. Shqipëria më shumë raste me HIV, sesa vendet e rajonit

Prof. dr. Arjan Harxhi: duhen politika depistimi te të rinjtë. Shqipëria po shndërrohet në një tjetër destinacion turizmi, në atë të turizmit seksual. Dukshëm, ka një rritje të numrit të...
transparent

maj272024

Ndërhyrjet estetike dhe komplikacionet e lidhura me to

Profesorë të njohur të Dermatologjisë nga Evropa, Shqipëria dhe Kosova janë mbledhur për të tretin vit radhazi në kongresin e përvitshëm, gjatë së cilit kanë diskutuar mbi të...
transparent

kor102024

Tatuazhet. Një botim i The Lancet i konsideron rrezik për limfoma malinje

Tendenca më e fundit e të rinjve për të bërë tatuazhe është rritur me afro 20% në vendet e Evropës. Ndërkohë, një studim i botuar së fundmi në revistën prestigjioze...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC