kalori

tet42018

Rishikimi Cochrane: Sa ndikojnë etiketat ushqimore në luftën kundër obezitetit?

Prania e etiketave me tregues të kalorive në menu ose pranë ushqimeve në restorante apo pijeve në bare, mund të reduktojë konsumin e kalorive. Kërkuesit kanë marrë...
transparent

tet162019

Agjërimi me ditë të alternuara. Të dhëna të sigurta në lidhje me kufizimin kalorik

Nga një studim i sapopublikuar në “Cell Metabolism” dhe i firmosur nga një grup studiuesish të Universitetit të Grazit në Austri, kanë dalë të dhëna mbi dobitë që ka agjërimi në ditë të alternuara (ADF) te njerëzit e shëndetshëm...
transparent

nën122019

Pak kalori dhe shumë proteina, që të moshuarit të bien në peshë pa dëmtuar gjendjen fizike

Një dietë hipokalorike me përmbajtje të lartë proteinike mund t’i ndihmojë të moshuarit obezë të bien më shumë në peshë, të ruajnë më shumë masë muskulore, të përmirësojnë cilësinë e kockave dhe të humbasin yndyrnat "e këqija"...
transparent

sht152020

Kontrolli i glicemisë, çelësi metabolik për të ruajtur peshën trupore

Kontrolli, korrigjimi dhe ruajtja e peshës trupore përmes kontrollit të sheqerit në gjak mund të përfaqësojë çelësin metabolik për të eliminuar yndyrën e tepërt, për të parandaluar dhe mbrojtur shëndetin e mirëqenien...
transparent

shk52021

Etiketat ndihmojnë për zgjedhje të shëndetshme, por nuk duhet të jenë shumë të hollësishme

Disa informacione të pranishme në etiketat mbi paketimin e ushqimeve, mund t'i ndihmojnë konsumatorët të bëjnë zgjedhje të shëndetshme. Një shembull është simboli HCS (Healthier Choice Symbol: simboli i zgjedhjes më...
transparent

gus162021

Dieta ndryshon mikrobiotën intestinale dhe ka efekt në bilancin energjetik

Sipas një studimi të botuar në Nature, një dietë me përmbajtje shumë të ulët kalorike mund të ndryshojë ndjeshëm përbërjen e mikrobiotës së pranishme në zorrët e njeriut. “Për herë të parë, kemi qenë në gjendje...
transparent

kor292022

Dieta për të rënë në peshë. Shtimi i proteinave lidhet me ushqyerje më të shëndetshme

Shtimi modest i marrjes së proteinave, nga 18% në 20% të numrit të përgjithshëm të kalorive, lidhet me zakone dukshëm më të shëndetshme të ushqyerjes dhe rritje...
transparent

shk32023

Pesha trupore. Marrja ditore e kalorive është më e rëndësishme se koha ndërmjet vakteve

Shpeshtësia e konsumimit dhe madhësia e vakteve janë një përcaktues më i fortë i humbjes ose shtimit në peshë sesa koha midis vakteve, sipas një hulumtimi të botuar në...
transparent

mar62023

Kufizimi kalorik ngadalëson plakjen dhe përmirëson shëndetin

“Kufizimi kalorik (CR), i përcaktuar si reduktim i marrjes së kalorive pa e privuar veten nga lëndët ushqyese thelbësore shkakton ndryshime në proceset molekulare të lidhura me...
transparent

mar152023

Ëmbëlsuesit nën vëzhgim. Shtojnë rrezikun për infarkt dhe iktus

Sipas rezultateve të një studimi të ri, konsumimi i eritritolit, një ëmbëlsues i përdorur në industrinë ushqimore, shton rrezikun për infarkt dhe iktus. Studimi i botuar në “Nature...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC