djegie nga dielli

qer222018

Si të përgatisni xhelin e nevojshëm për djegiet nga dielli

Diklofenaku mund të jetë një alternativë ndaj sulfadiazinës së argjendit, molekulë reference për trajtimin e djegieve dhe parandalimin e trajtimin e infeksioneve në djegiet e shkallës së dytë dhe të tretë, në ulceracionet, në lëndimet e...
transparent

kor52018

Ja, si na vijnë në ndihmë bimët, në rastet e djegieve nga dielli

Eritemat janë djegie të shkallës së parë që ndodhin pas ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit dhe në rrezet UV, pa mbrojtjen e duhur. Si rregull, simptomat mund të shfaqen edhe disa orë pas ekspozimit dhe ato...
transparent

gus12018

Mbrojtja nga dielli. Nëse kremrat nuk janë efikase, nuk i keni përdorur në mënyrën e duhur

Efikasiteti i mbrojtjes nga dielli nëpërmjet produkteve tregtare, varet nga mënyra se si i përdorni ato në jetën e përditshme. “Ata, te të cilët mbrojtja nga rrezatimi ultraviolet nuk është maksimale, i aplikojnë produktet...
transparent

qer302020

Eritema solare dhe zgjidhja e saj në farmaci. Nga barnat, te kurat natyrale

Eritema solare shfaqet disa orë pas ekspozimit në diell dhe pragu individual i tolerancës ndaj rrezeve UV është shumë i ndryshueshëm; në raste të rënda mund të formohen vezikulat dhe fshikëzat. Pragu i tolerancës individuale ndaj...
transparent

shk222021

Kremi galenik me melatoninë, për mbrojtjen e lëkurës nga dielli

Melatonina është e njohur për përdorimin e saj kundër çrregullimit jet-lag (çregullim i përkohshëm i gjumit, pas udhëtimit me avion në zona të ndryshme kohore) dhe për të rregulluar gjumin, por studimet e fundit sugjerojnë edhe...
transparent

maj42022

Dita Botërore Kundër Kancerit të Lëkurës. Dr. Eva Jorgaqi: Janë shtuar rastet me melanomë

Kanceri i lëkurës apo melanoma po përhapet shpejt vitet e fundit. Neglizhenca e treguar në kujdesin për lëkurën dhe mosmbrojtja nga rrezet e dëmshme të diellit me kremra me faktorë mbrojtës, janë shkaqet kryesore që kanë ndikuar...
transparent

maj42023

Djegiet nga dielli te fëmijët. Çfarë duhet të kenë parasysh prindërit

Pavarësisht nëse është një ditë me diell ose me pak vranësira, kur fëmijët dalin në ambjentet e jashtme është e rëndësishme që të jenë të mbrojtur nga rrezet e diellit...
transparent

maj92023

Kujdesi për lëkurën. Mjekja dermatologe Erjona Shehu: Dëmet në lëkurë shkaktohen nga 0-18 vjeç

“Për hir të së vërtetës, rreth 80% e dëmeve që shkaktohen në lëkurë ndodhin nga mosha 0-18 vjeç. Dielli ka dy efekte në lëkurë. Ka efektin e shpejtë që është dhe i dukshëm. Pra...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC