Integratorë

kor82015

Sekuestrohen 600 mijë prezervativë të falsifikuar në Romë. Një nga destinacionet e tregtimit: Shqipëria

E përditshmja italiane “La Reppublica” raporton se 600 mijë prezervativë të falsifikuar, imitime perfekte të brandeve të kompanive më të njohura në Evropë janë sekuestruar të martën nga policia financiare e Romës në aeroportin “Leonardo da Vinci”. Falsifikatorët me qendër prodhimi në Kinë, kanë r
transparent

gus32015

Alarmi nga Shoqata Amerikane e Tiroideve mbi eksesin në marrjen e jodit

Shoqata Amerikane e Tiroideve (ATA) ka publikuar në “Thyroid” një artikull mbi riskun e ekspozimit të tepërt ndaj jodit. Autorët e tij janë Angela Leung dhe David Geffen nga Universiteti i Kalifornisë.
transparent

kor222016

Integratorët në shtatzëni nuk janë të nevojshëm, përjashtim bëjnë vetëm acidi folik dhe vitamina D

Pjesa më e madhe e grave që presin të bëhen nëna dhe marrin integratorë multi-vitaminikë kanë shumë pak mundësi që të nxjerrin përfitime nga këto produkte. E pohojnë autorët e një metanalize të provave në dispozicion, të cilët thonë se gratë shtatzëna që duan t’i garantojnë fëmijës një hyrje sa më t
transparent

sht132016

Ky miks integratorësh përmirëson rrudhat pas menopauzës

Një studim klinik me përzgjedhje rastësore tregon se një mishelë e përshtatshme suplementesh dietetike mund të përmirësojë në mënyrë domethënëse gjendjen e rrudhave në fytyrë. Kërkimi është zhvilluar nga një grup shkencëtarësh anglezë të cilët kanë realizuar një kokteil anti-age me ingredientë të ko
transparent

dhj142016

Ky miks integratorësh përmirëson rrudhat pas menopauzës

Një studim klinik tregon se një miks i përshtatshëm suplementesh ushqimore mund të përmirësojë në mënyrë domethënëse gjendjen e rrudhave në fytyrë. Kërkimi është zhvilluar nga një grup studiuesish anglezë që kanë bërë një kokteil anti-age duke pasur parasysh ingredientët e konsideruar efikasë kundër
transparent

mar232017

Integratorët, ekspertët: Kanë përfitime klinike dhe kursejnë kostot e shërbimit shëndetësor

Nëse përdoren për të parandaluar dhe mbajtur nën kontroll patologji me impakt të lartë socio-ekonomik, përtej përfitimeve klinike, produktet nutraceutike mund të luajnë një rol të rëndësishëm edhe në kursimin e kostove shëndetësore. Këtë e thonë të dhënat e një studimi për sëmundjen renale kronike t
transparent

tet92017

Një integrator i ri lufton avancimin e kancerit të prostatës

Brokoli, shafrani, çaji jeshil dhe shega, të kombinuara në mënyrën e duhur mund të ndihmojnë në luftën kundër kancerit të prostatës. Në këtë përfundim ka dalë një studim i kryer nga kërkuesit e Cambridge University Hospital dhe të prezantuar në Milano në konferencën për shtyp me lançimin e një integ
transparent

mar82018

Reklama të tepruara për shtesat ushqimore. Mos u vishni produkteve veti që nuk i kanë!

Komunikimi tregtar mbi shtesat ushqimore duhet të pastrohet nga lajmet e rreme mbi vetitë e tyre, vetëm e vetëm me qëllim që ato të përdoren. Për shtesat ushqimore dhe substancat që ato përmbajnë, nganjëherë flitet me emfazë të tepruar në masmedia, duke rrezikuar kështu besueshmërinë e...
transparent

mar302018

Guidë udhëzuese për farmacistin: Cilat shtesa ushqimore t’u këshilloni klientëve?

Së bashku me mjekun, megjithëse në role të ndryshme, farmacisti është një pikë referimi për konsumatorët e shtesave ushqimore, pasi sipas statistikave, 37% e shtesave rekomandohen në farmaci dhe 38%, nga mjeku. Në një sondazh të kryer në vitin 2016, 26.4% e farmacistëve...
transparent

kor312018

Omega-3. Një rishikim vë në diskutim dobitë e tij në sëmundjet kardiovaskulare

Shtimi i omega-3, nuk duket se redukton rrezikun për sëmundje kardiake, iktus apo vdekshmërinë. Kjo është deklarata e Cochrane-s, që është konsultuar me studimet në...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC