Artrit

jan222015

Diklofenaku, OTC i ndaluar në Britaninë e Madhe

Përveç se shkakton çrregullime në aparatin gastro-intestinal, Diklofenak-u mund të dëmtojë sistemin kardiak. Autoriteti i Farmakovigjilencës britanike MHRA vendosi për këtë arsye të pezullojë shitjen e barnave OTC në formulim oral që përmbajnë këtë anti-inflamator
transparent

qer32015

Artriti reumatoid: diagnoza dhe trajtimi

Artriti reumatoid është një patologji kronike me origjinë autoimune që përcakton erozionin e kërceve dhe deformimin progresiv të artikulacioneve sinoivale me pasojë humbjen e lëvizjeve dhe autonomisë. Prek 1 person në 100, me përqindjen më të madhe mes grave të moshës 3 –50 vjeç. Shkakton dhimbje f
transparent

tet242015

Allopurinol, përdorim i kujdesshëm për të shmangur efektet e rënda anësore

Duhet treguar më shumë vëmendje në përshkrimin e allopurinolit, mbi të gjitha në rastet e hiperuricemisë asimptomatike ose në prani të sëmundjeve të veshkave dhe atyre kardiovaskulare, sepse ekziston risku për efekte të rënda anësore duke përfshirë nekrolizën epidemike toksike, sindromën e Stevens-J
transparent

dhj92015

Acidi ialuronik me peshë të lartë dhe të ulët molekulare për trajtimin e artrozës te personat obezë

Për çdo 5 kg peshë trupore më shumë, ka një rritje prej 36% të riskut për të zhvilluar artrozë. Informacioni është nxjerrë nga një studim i fundit amerikan, sipas të cilit personat obezë kanë një risk të dyfishuar për të zhvilluar patologji në krahasim me ata që kanë peshë normale për shkak të ngark
transparent

shk122016

Artriti reumatoid, tocilizumab është më efikas në kombinim me methotrexate

Te pacientët me artrit reumatoid (Ar) që i përgjigjen methotrexate në mënyrë të papërshtatshme, shtimi i tocilizumab në regjimin terapeutik rezulton më efikas se marrja e këtij bari vetëm. Faktin e pohon Tsutomu Takeuchi nga Keio University në Tokio, dhe bashkautor i një studimi të sapo publikuar në
transparent

mar32017

Rezultate pozitive mbi barin e ri që trajton atrofinë muskulare spinale

Reduktim i ndjeshëm i riskut të vdekshmërisë apo nevojës për ventilim të asistuar permanent: ky ishte objektiv i arritur gjatë një studimi të fazës III nga bari i ri nusinersen, në trajtimin e fëmijëve të prekur nga sëmundja e rrallë e atrofisë muskulare spinale (Ams). Rezultatet e prezantuara në
transparent

jan162018

Studimet e reja vënë përballë dy barna frenuese për sëmundjet reumatike

Ka nisur tashmë i pari studim kokë më kokë mbi spondilitin ankilozant që bën krahasimin mes secukinumab-it, sa i përket vetisë së ngadalësimit të dëmit kockor spinal dhe biosimilarit të tij adalimumab. Studimi Surpass ka rekrutuar pacientë që...
transparent

pri172018

Në treg, infliximabi, biosimilar në trajtimet gastro-enterologjike, reumatologjike dhe dermatologjike

Komisioni i Produkteve Mjekësore për Përdorim te Njerëzit i EMA-s, ka dhënë mbështetjen e tij për autorizimin e hedhjes në treg të biosimilarit infliximab Sandoz. CHMP-ja e rekomandon atë për të gjitha indikacionet e miratuara për ilaçin referues në...
transparent

maj32018

Imunologji: AIFA i hap rrugën biosimilarit të etanerceptit

AIFA i ka hapur rrugë biosimilarit etanercept të Sandozit për njerëzit me sëmundje kronike inflamatore reumatologjike dhe dermatologjike. Bari, emri tregtar i të cilit është Erelzi, do të jepet për trajtimin e sëmundjeve të...
transparent

qer182018

Certolizumab pegoli. Aprovohet përdorimi edhe te shtatzënat dhe gjatë ushqyerjes me gji

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka aprovuar një modifikim në skedën teknike të barit certolizumab pegol (CZP) që e bën atë të parin anti-TNF që mund të përdoret te gratë e prekura nga sëmundje inflamatore kronike edhe...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC