GRIP

nën252014

Si të luftoni gripin në tavolinë

E lehtë, e tretshme, e ushqyeshme: kështu duhet të jetë dieta jonë në ditët e para kur na zë gripi. Janë pikërisht tre ditët e para në të cilat vuajmë më shumë simptomat e tij.
transparent

jan262015

Vaksinimi, AIFA: piku i të prekurve me grip në muajin shkurt

Rreth dy milionë italianë janë prekur nga gripi sezonal dhe më problematikët janë fëmijët. Në disa qendra të ndihmës së shpejtë situata është kritike dhe në shumë spitalore numri i shtretërve është i pamjaftueshëm. Në qytete të mëdha si Roma kanë ndërhyrë strukturat private, duke vënë në dispozicion
transparent

shk32015

Gripi në Shqipëri. 30% pacientë të prekur më shumë se viti i kaluar

Fundi i janarit dhe ditët e para të muajit shkurt klasifikohen nga ekspertët e shëndetit publik si më problematikët për shkak të shpërthimit të epidemisë së gripit. Sipas të dhënave të raportuara nga Instituti i Shëndetit Publik, këtë vit rezultojnë 30% më shumë të prekur nga gripi apo infeksione të
transparent

shk142015

Oseltamivir efikas në trajtimin e gripit

Në fillim të muajit, qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) bënë thirrje që të vaksinoheshin të gjithë personat që nuk ishin vaksinuar ende, gjithashtu paralajmëruan se vaksina mund të ofronte një mbrojtje jo të plotë ndaj virusit H3N2 të gripit A, duke rekomanduar tr
transparent

sht112015

Gripi: Kthehet shtami i vjetër. Ekspertët: Situatë anormale

Mes shtameve të gripit të ri që pritet të vijë dimrin e ardhshëm është identifikuar edhe A/H1N1, i izoluar në Kaliforni në vitin 2009, por ende shumë agresiv. Sipas Institutit të Lartë të Shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara bëhet fjalë për një situatë të pazakontë, sepse “në përgjithësi viruset e gr
transparent

sht142015

Personat me varësi ndaj internetit kanë mbrojtje më të dobët imunitare

Studiuesit e universiteteve të Milanos dhe Swanseas që në të kaluarën kanë hetuar mbi “krizën e tërheqjes nga interneti”, kanë zbuluar se përdorimi i tepruar i tij mund të ketë një impakt negativ në funksionin imunitar. Studimi i publikuar në revistën “PLOS ONE” ka vëzhguar rreth 500 persona në mos
transparent

nën112015

Ndërveprime farmakologjike: Statinat mund të reduktojnë efikasitetin e vaksinës anti-grip

Dy studime të publikuara në “Journal of Infectious Diseases” sugjerojnë se statinat mund të reduktojnë efikasitetin e vaksinës anti-grip. “Rreth 32 milionë amerikanë i marrin aktualisht këto barna, që sipas udhëzuesve në qarkullim i përshkruhen thuajse gjysmës së amerikanëve në moshë mes 40 dhe 75 v
transparent

mar162016

CDC: Këtë vit efikasiteti i vaksinës antigrip me 60%

Efikasiteti i vaksinës antigrip për këtë vit është me 59%: e komunikojnë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara. “Kjo nënkupton se personat të cilat u vaksinuan, kanë ulur me rreth 60% mundësinë për t’iu drejtuar një mjeku për shkak të gripit,
transparent

dhj232016

Gripi, në vendin tonë qarkullon AH3N2. Silva Bino: Vaksinohuni, nuk është vonë

Në vendin tonë po qarkullon virusi i gripit AH3N2 i cili ka shfaqur simptomat klasike të gripit me temperaturë të lartë mbi 40 gradë, dhimbje trupi dhimbje koke e të tjera simptoma. Vetën në një javë përllogariten të preken rreth 14 mijë qytetarë nga virusi A3N2 raporton Instituti i Shëndetit publik
transparent

jan102017

Shqipëria në nivel të lartë të prekjes nga AH3N2 në hartën e Evropës

Arrin në 21 mijë numri i të prekurve nga virusi AH3N2 në Shqipëri çka e klasifikon Shqipërinë me të kuqe në hartën evropiane të intensitetit të virusit AH3N2.Nga java në javë janë shënuar rritje të numrit të të prekurve, por ajo që vlerësojnë specialistët në Institutin e Shëndetit Publik është fre
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC