acide yndyrore

nën132014

Kush e tha që cheeseburger-i është i dëmshëm?

Për vite me radhë ka qenë simbol i ushqyerjes jo të mirë, armik i shëndetit dhe i ndaluar nga të gjithë mjekët. Tani ka ardhur koha e rivlerësimit të tij: hamburgeri me djathë (cheeseburger) e me të gjitha salcat shoqëruese, nuk është dhe aq i keq.
transparent

nën212014

Një aleate e çmuar kundër Alzheimerit

Ekziston një recetë me cilësi organoleptike dhe ushqyese të veçanta. Ajo ka një përmbajtje të lartë acidesh yndyrore omega 3, vitamina B1, B6, B12, pak bakër dhe është i këshillueshëm për personat që vujanë nga sëmundjet neurodegjenerative
transparent

tet192017

Më pak karbohidrate dhe më shumë yndyrna mund të përmirësojnë gjendjen shëndetësore

Të dhënat nga studimi PURE, Prospective Urban Rural Epidemiology, prospektik multicentrik dhe ndërkombëtar, në të cilin kanë marrë pjesë më shumë se 135.000 persona që vijnë nga 18 vende me të ardhura të ulëta, të mesme dhe të larta, dëshmojnë se një konsum i lartë i karbohidrateve lidhe
transparent

sht242020

Suplementet e vajit të peshkut përmirësojnë fertilitetin mashkullor. Studimi në “Jama”

Konsumimi i suplementeve të vajit të peshkut mund të ketë përfitime në fertilitetin mashkullor pasi ka treguar se përmirëson cilësinë e spermës dhe nivelet e hormoneve të lidhura me pjellorinë te burrat e rinj të shëndetshëm...
transparent

qer212022

Acidet yndyrore omega-3 mund të reduktojnë rrezikun e hipertensionit. Të dhëna të reja nga kardiologët

Sipas një rishikimi sistematik të literaturës, të botuar në Journal of the American Heart Association, marrja e 3 gram acide yndyrore omega-3 në ditë, në formë ushqimi ose...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC