Kafeinë

nën112014

Mëlçi e shëndetshme edhe me kafe pa kafeinë

Risia e vërtetë e këtij studimi ka të bëjë me kafeinën. Studiuesit kanë treguar se edhe versioni dekafeinato i pijes është i lidhur me nivelet e ulëta të enzimeve të mëlçisë, të cilat vlerësohen për të përcaktuar shëndetin e këtij organi
transparent

shk42015

Katër filxhanë kafe në ditë mbajnë larg kancerin e lëkurës

Ekziston një lidhje ndërmjet konsumit të kafesë dhe melanomës malinje. Një studim i gjerë epidemiologjik amerikan i botuar në revistën “Journal of national cancer institute” ka hetuar pikërisht mbi këtë fakt.
transparent

shk182015

Kafeja dhe efektet farmakologjike të saj

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara në botë dhe meqë është një ekstrakt bimor mund të konsiderohet si një fitoterapik i vërtetë. Ushtron efekt mbrojtës mbi shëndetin tonë, edhe pse nuk është plotësisht e lirë nga efektet negative
transparent

tet212015

Kafeja, cilësitë dhe defektet e pijes më të shitur në botë

E pasur me substanca biologjikisht aktive, mes të cilave kafeina, mendohet se kafeja ka efekte terapeutike në organizmin e njeriut, duke zhvilluar një funksion mbrojtës për zemrën, mëlçinë, veshkat dhe sistemin nervor. Universiteti i Napolit në një rishikim të tij është ndalur në mënyrë të veçantë m
transparent

jan302018

Kafeina, faktor mbrojtës neurologjik në sëmundjen e parkinsonit

Një studim i ri i publikuar në “Neurology”, ka dalë në përfundimin se kafeina mund të ketë një efekt mbrojtës neurologjik kundër sëmundjes së Parkinsonit dhe që nivelet e kafeinës në kampionët e gjakut mund të përdoren si bioshënjues të sëmundjes...
transparent

tet222018

Pijet energjike me kafeinë. Të vendosen rregulla për konsumimin nga fëmijët

Një shqyrtim i vitit 2014 mbi më shumë se 5.000 fëmijë, ka zbuluar se 14% e fëmijëve 11-15 vjeç kanë konsumuar pije energjike të paktën 2 apo 4 herë në javë dhe 5% e të gjithë...
transparent

dhj212018

A duhet konsumuar kafeinë gjatë shtatzënisë?

Në shumicën e studimeve mbi kafeinën gjatë shtatzënisë, kafeja ishte pija kryesore e konsumuar, ndërsa në studimin e fundit, studiuesit kanë shqyrtuar 941 çifte nënë-fëmijë në Irlandë, ku njerëzit pinë më shumë çaj sesa kafe. Në fakt...
transparent

pri232019

Më mirë çokollatë të zezë, por... kujdes nga ndërveprimi me barnat!

Çokollata duhet të konsumohet gjithmonë në mënyrë të moderuar, sidomos në periudhat e festave, kur priremi të hamë më shumë dhe në përgjithësi, ushqime më të përpunuara. Megjithatë, konsumimi i saj mund të ketë...
transparent

gus12019

Këshillat e SITOX-it mbi konsumimin e kafesë dhe pijeve energjike në të nxehtin e verës

Në këtë valë të nxehti, cilat janë sasitë e kafeinës që nuk duhen kapërcyer, për të mos vënë në rrezik shëndetin? Përgjigjet Shoqata Italiane e Toksikologjisë (Sitox), duke komunikuar të dhënat e fundit shkencore...
transparent

shk242022

Kafeina. Efektet mbrojtëse në sistemin kardiovaskular dhe sasitë efektive

Një ekip studiuesish kanadezë ka zbuluar se si ndërvepron kafeina (si pije, apo si suplement) me faktorët kyç qelizorë për të hequr kolesterolin nga qarkullimi i gjakut. Konsumi i kafeinës te një i rritur varion mesatarisht nga 400 deri në...
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC