Vitamina D

tet272014

Ja cilat janë bazat ushqyese për një dietë vegane optimale

Si të kuptojmë se sa e përshtatshme mund të jetë një dietë për ne? Duke konsideruar jo vetëm vlerat ushqyese, por edhe aftësinë e saj për të kënaqur aspektet që kanë të bëjnë me sferën personale dhe kuptimin që çdo individ i jep ushqimit
transparent

nën52014

Ushqimet dhe perimet që luftojnë diabetin

Shoqata Amerikane e Diabetit ka paraqitur një pasqyrë të ushqimeve dhe aktiviteteve që duhet të kryhen në mënyrë që të mbajmë larg diabetin. Të dhënat e mbledhura nga studime të ndryshme, tregojnë se si frutat, perimet dhe një djetë e ekuilibruar ul riskun për diabet...
transparent

nën102014

Vitamina D, një ndihmë kundër ekzemave te fëmijët

Me ardhjen e dimrit rishfaqet i përpiktë gripi, por mund të rëndohen edhe çrregullime të tjera si ekzema, një sëmundje inflamatore kronike e lëkurës, e cila nëse rëndohet me të ftohtin e parë, përgjithësisht përkufizohet si dermatit atopik dimëror
transparent

dhj62014

Katër kura natyrale kundër tumorit të kockave

Kanceri i kockave, një nga tumoret më të dhimbshme e më të përhapura në botë, godet qelizat kockore, duke i gërryer e duke sjellë edhe thyerjen e tyre. Ja cilat janë disa kura natyrale që e parandalojnë dhe e luftojnë atë
transparent

jan192015

Osteoporoza, diagnoza dhe trajtimi

Osteoporoza është një sëmundje sistemike e kockave, e karakterizuar nga reduktimi i masës kockore dhe përkeqësimi mikrostruktural i skeletit me një predispozitë më të madhe për fraktura. Pasojat e osteoporozës, e cila prek një në 1 në 4 gra dhe 1 në 10 burra, janë të mëdha në këndvështrimin social..
transparent

mar242015

Suplementimi me vitaminë D nuk e ul tensionin e gjakut

Një rishikim i disa studimeve klinike, i sapo publikuar në revistën “JAMA Internal Medicine” sugjeron se vitamina D nuk shërben për të ulur presionin e gjakut dhe nuk duhet përdorur si anti-hipertensiv.
transparent

mar172016

Vitamina D gjatë shtatzënisë përmirëson densitetin kockor vetëm te foshnjat e lindura në dimër

Marrja në shtatzëni e integratorëve me bazë vitaminën D nuk ka efekt mbi densitetin kockor të fëmijëve, sipas një studimi të publikuar në “The Lancet Diabetes & Endocrinology”.
transparent

tet262016

Suplementimi me vitaminë D mund të reduktojë rëndimin e astmës

Rezultatet e një revizionimi të “Cochrane” të prezantuar në kongresin e European Respiratory Society në Londër tregojnë se shtimi i vitaminës D në terapinë e astmës mund të eliminojë rëndimin e astmës nga e lehtë në të moderuar. Por studiues si Adrian Martineau në “Asthma UK Centre for Applied Resea
transparent

shk162017

Mungesa të vitaminës D te foshnjat e ushqyera me gji

Rreth gjysma e fëmijëve të ushqyer me gji, nuk marrin sasinë e mjaftueshme ditore të vitaminës D të rekomanduar nga Shoqata Amerikane e Pediatrisë (AAP), sipas studimit të sapo publikuar në “Annals of Family Medicine” dhe të koordinuar nga Tom Thacher nga Mayo Clinic of Rochester në Minesota.
transparent

maj152017

Mungesa e vitaminës D, çështje fiziologjie dhe e stilit të jetës

Sipas një studimi të publikuar së fundi në revistën “Journal of the American Osteopathic Association”, pjesa më e madhe e popullsisë perëndimore ka nivele të pamjaftueshme të vitaminës D. “Shkaqet e këtyre mungesave janë të shumta dhe mund të jenë të tipit fiziologjik si mosha e avancuar, i llojit p
transparenttransparent
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC