Covid-19 dhe sarilumabi. Programi i eksperimentimit klinik për rastet e rënda

pri22020

Farmaci

Covid-19 dhe sarilumabi. Programi i eksperimentimit klinik për rastet e rënda

Studimet klinike mbi efikasitetin te pacientët Covid-19 në gjendje të rëndë, të medikamentit kundër artritit reumatoid sarilumab janë shtrirë në Itali dhe në Bashkimin Evropian...
Codifa
transparent
Përditësim mbi trajtimet dhe vaksinat kundër COVID-19, që janë në zhvillim

pri22020

Farmaci

Përditësim mbi trajtimet dhe vaksinat kundër COVID-19, që janë në zhvillim

Gjatë javëve dhe muajve të fundit, agjencia është në bisedime me shumë zhvillues të barnave terapeutike dhe disa prej tyre janë në zhvillim e sipër. Sidoqoftë, në këtë pikë...
transparent
Coronavirusi. AIFA udhëzon mbi përdorimin e klorokinës në mënyrën e duhur. Nuk është parandaluese

pri22020

Farmaci

Coronavirusi. AIFA udhëzon mbi përdorimin e klorokinës në mënyrën e duhur. Nuk është parandaluese

Agjencia Italiane e Barnave ka tërhequr vëmendjen e profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe qytetarëve mbi përdorimin e duhur të klorokinës dhe hidroksilklorinës...
transparent
Helmimi i fëmijëve nga barnat. Katër gabime që nuk duhen bërë

pri12020

Shëndetësi

Helmimi i fëmijëve nga barnat. Katër gabime që nuk duhen bërë

Pilula të hequra nga ambalazhimet origjinale dhe të vendosura në mbajtëse tabletash që hapen lehtësisht, tableta të lëna mbi një komodinë, apo në qese plastike gjatë udhëtimeve, të tjera që kanë humbur, pasi kanë rënë...
transparent
Coronavirusi, sot. Mbi 800 mijë infektime në botë. SHBA-ja përgatitet për valën e dytë. Shkon në 66, numri i mjekëve të vdekur në Itali

mar312020

Shëndetësi

Coronavirusi, sot. Mbi 800 mijë infektime në botë. SHBA-ja përgatitet për valën e dytë. Shkon në 66, numri i mjekëve të vdekur në Itali

Italia ka shënuar vdekje të reja mes buzave të bardha nga epidemia Covid-19. Kanë vdekur tashmë edhe tre mjekë...
transparent
Covid-19, vaksinat kandidate: pesë në fazën paraklinike dhe një në studimin e fazës 1

mar312020

Farmaci

Covid-19, vaksinat kandidate: pesë në fazën paraklinike dhe një në studimin e fazës 1

Kanë nisur në Itali testet paraklinike të pesë vaksinave kundër coronavirusit të ri, rezultatet e të cilave priten për në mes të majit, ndërsa testimet në njerëz mund të fillojnë në vjeshtë. Testet e autorizuara do të bëhen...
transparent
EMA: Tetë barna të rekomanduara për aprovim. Shtyhet afati i vlerësimit të nitrosaminave

mar302020

Farmaci

EMA: Tetë barna të rekomanduara për aprovim. Shtyhet afati i vlerësimit të nitrosaminave

Komiteti i Barnave për Përdorim Njerëzor (CHMP) në EMA, ka rekomanduar 8 barna në mbledhjen e marsit 2020. Në një linjë me masat e EMA-s për kufizim të...
transparent
Studim i financuar nga EMA: nuk ka ndryshime në përdorimin e antikoagulantëve të drejtpërdrejtë oralë

mar302020

Farmaci

Studim i financuar nga EMA: nuk ka ndryshime në përdorimin e antikoagulantëve të drejtpërdrejtë oralë

Pas rishikimit të rezultateve të një studimi evropian mbi të dhënat e praktikës klinike, nuk është e nevojshme të ndryshohen kushtet e përdorimit të antikoagulantëve të...
transparent
Evropa nis t’i trembet mungesës së barnave. Varësi nga prodhuesit indianë dhe kinezë

mar272020

Farmaci

Evropa nis t’i trembet mungesës së barnave. Varësi nga prodhuesit indianë dhe kinezë

Me pandeminë në zhvillim, qeveritë, entet dhe institucionet kanë nisur t’i frikësohen mungesës së mundshme të barnave në Bashkimin Evropian. Që nga fillimi i marsit, India njoftoi se do të frenonte eksportet e barnave, duke nxjerrë në pah...
Nga rubrika Shëndetësi

Urdhri i Farmacistëve humb gjyqin e tretë brenda dy muajve

Në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, u zhvillua sot seanca e parë dhe e fundit e Urdhrit të Farmacistëve me drejtuesit teknikë, ku i pari ishte paditësi, ndërsa të dytët të akuzuarit. Gjykatësi Gerti Hoxha, vendosi pushimin e çështjes pasi duke marrë për bazë vendimin e Gjykatës së Apelit
 
Nga rubrika Shëndetësi

Qeveria riformulon skemën e kreditimit të profesionistëve: Cikël 4-vjeçar certifikimi dhe numër më i vogël kreditesh të detyrueshme

Në mbledhjen e datës 22 shtator 2015 qeveria ka miratuar VKM-në për “Përcaktimin e kritereve, standardeve dhe procedurave të programit të certifikimit për profesionistët e shëndetësisë”, duke bërë disa ndryshime thelbësore në mënyrën e kreditimit të mjekëve, farmacistëve dhe dentistëve.
Download Center

OTC