rënia e flokëve

mar102021

Xhinsengu, si përforcues kundër rënies së flokëve

Xhinsengu është një bimë me origjinë kineze (Panax giseng), emri i së cilës do të përkthehej “bima e njeriut”. Karakteristikat e xhinsengut janë veçanërisht të dobishme për fenomenin sezonal të rënies së flokëve: disa studime...
transparent

tet72022

Yndyra e marrë nëpërmjet ushqimit mund të ndikojë në rënien dhe në rrallimin e flokëve

Studiuesit në Universitetin e Mjekësisë dhe Stomatologjisë në Tokio, kanë zbuluar një mekanizëm molekular që do të shpjegonte pse obeziteti mund të shkaktojë rrallimin e...
transparent

dhj122022

Suplementet ushqimore dhe rënia e flokëve. Të rejat nga literatura shkencore

Suplementet ushqimore mund të luajnë një rol të rëndësishëm për trajtimin e rënies së flokëve. Në këtë përfundim ka arritur një studim i publikuar së fundmi në...
transparent

dhj222022

Shëndeti i flokëve. Suplementet dhe mikronutrientët në alopecinë androgjenike

Nga biotina te ekstraktet e Serenoa repens, nga multivitamina te zinku, deri te omega 3 dhe 6 në kombinim me antioksidantët, janë te shumta substancat dhe...
transparent

qer62023

Hudhra. Përdorimi dhe vetitë medicinale

Allium sativum L., e njohur gjerësisht si hudhra, është një bimë barishtore shumëvjeçare që i përket familjes Amaryllidaceae. Vendase në Azi dhe e rritur gjerësisht në...
transparent

sht252023

Alopecia. Shumica e pacientëve e ndërpresin trajtimin një vit pas diagnostikimit

"Alopecia areata është një humbje lokale e flokëve, që zakonisht manifestohet në formë njollash të rrumbullakosura në lëkurën e kokës, dhe përfshin alopecinë totale dhe atë...
Download Center

separa
Principi e Pratica Clinica
Lista e barnave të rimbursueshme 2015
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
VENDIME TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE
shkoni në download >>
separa

OTC